Urząd Skarbowy dalej nieczynny dla bezpośredniej obsługi

Wraz z powiększeniem ograniczeń i restrykcji dla Olsztyna pojawił się problem obsługi klientów w wielu placówkach i urzędach państwowych. Jedną z takich instytucji jest Urząd Skarbowy w Olsztynie. Wraz z pierwszymi dniami marca wprowadzono ograniczenia w postaci zawieszenia bezpośredniej obsługi podatników. Choć zawieszenie miało potrwać do 12 marca, właśnie tego dnia ogłoszono dalsze przedłużenie obowiązującej blokady. W wyniku wysokiej absencji pracowników Urzędu Skarbowego w Olsztynie taka decyzja była jedyną, jaką według służb skarbowych, można było podjąć.

Brak dostępu do Urzędu Skarbowego

W związku z tym, że bezpośrednia obsługa podatników w Urzędzie Skarbowym w Olsztynie jest niemożliwa już od 5 marca, a 12 marca została przedłużona o dodatkowy tydzień, niemożliwe jest dokonanie e-rezerwacji na wizytę w placówce instytucji. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez rzecznika prasowego Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie, Renatę Kostowską, wprowadzenie takich ograniczeń w działalności US jest bezpośrednim rezultatem wysokiej absencji wśród pracowników. Ta zaś jest spowodowana nadspodziewanie dużą liczbą zakażeń koronawirusem. Jak mówi rzecznik, problem dotknął przede wszystkim pracowników sali obsługi.

Stan pracowników

Jak podkreśliła Renata Kostowska, sytuacja wciąż jest niezwykle trudna. Zauważyła ona, że choć część pracowników dochodzi do siebie, wciąż wiele osób nie jest w stanie realnie wrócić do wykonywania obowiązków. Choć liczba nowych zakażeń wśród pracowników jest mniejsza niż wcześniej, wielu z nich dalej pozostaje nieobecna w pracy. Wynika to m.in. z tego, że niektórzy pracownicy nawet po zakończeniu izolacji znajdują się w nie najlepszym stanie i wymagają przebywania na zwolnieniu lekarskim.

Co można?

Rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie podkreśliła, że w skali województwa problem ten dotyczy jedynie urzędu w Olsztynie. Pomimo braku możliwości konsultowania się z pracownikami US w Olsztynie, w godzinach od 8 do 15 przyjmowane są i wydawane dokumenty. Co więcej, przed urzędem znajduje się specjalna skrzynka, do której można wrzucać dokumenty przez całą dobę. W związku z problemami z działaniem US wyraźnie podkreślone jest to, że warto składać dokumenty drogą elektroniczną.