Dzień Świętego Patryka – Olsztyn świętował po irlandzku

Dzień Świętego Patryka to jedno z najbardziej popularnych świąt na świecie, które jest bardzo chętnie świętowane w różnych krajach. Obecna sytuacja epidemiologiczna niestety ogranicza i sprawia pewne trudności w obchodzeniu ważnych dla nas świąt, aczkolwiek mimo obecnych ciężkich okoliczności stolica Warmii i Mazur przyłączyła się do świętowania w sposób symboliczny. W środę 17 marca 2021 roku, aby uczcić Dzień Świętego Patryka wedle wzoru minionych lat, mieszkańcy stolicy świętowali po irlandzku.

Zielona barwa, czyli kolor nadziei nie tylko jako związek z Irlandią

Dla wszystkich obywateli kraju polskiego, a także innych państw obecna sytuacja związana z Covid-19 jest bardzo ciężka i z każdym miesiącem staje się coraz trudniejsza. Zielona barwa to kolor silnie związany z Irlandią, aczkolwiek jest to również kolorystyczny symbol nadziei. W związku z tym tegoroczne obchody święta patrona Zielonej Wyspy stają się jeszcze bardziej symboliczne, nie tylko dla stałych świętujących. Ambasador Irlandii w Polsce Emer O’Connell powiedział, że liczy na to, że zielone światło przyniesie jednoznaczne przesłanie nadziei na lepsze czasy oraz poprawę sytuacji i życia społecznego, które w ostatnim czasie zostało znacznie ograniczone. Wspólne obchody Dnia Świętego Patryka to także niezwykła okazja to okazania łączącej przyjaźni pomiędzy Polską a Irlandią.

Zielony Olsztyn dla patrona Zielonej Wyspy

W środę 17 marca 2021 polskie miasta dołączyły się do kampanii Global Greening, która polega na podświetleniu na zielono najbardziej rozpoznawalnych i znanych obiektów w mieście. Rada Miasta Olsztyn postanowiła, że w tym roku na kolor zielony zabłyśnie ratuszowa wieża oraz dawna wieża ciśnień, w której to znajduje się obserwatorium astronomiczne. W akcji podświetlania obiektów wzięło udział łącznie 20 miast w Polsce. Warto zaznaczyć, że na przestrzeni ostatnich lat polskie obiekty pojawiły się na jednej liście razem z Empire State Building w Nowym Jorku, Moulin Rouge w Paryżu, Sydney Opera House czy Krzywą Wieżą w Pizie. Jest to ogromne wyróżnienie dla kraju polskiego, które świadczy o jego wielki zaangażowaniu w obchody Dnia Świętego Patryka.