Olsztyn jako społeczna galeria sztuki 

Olsztyn od kilku dni stał się miastem funkcjonującym jako galeria sztuki. Przydrożne zdjęcia wykonane przez Joannę Barchetto i Martę Janik – Kaczorek umilają mieszkańcom oraz kierowcą przejazd po tak malowniczym mieście. Zdjęcia przedstawiają warmiński krajobraz, czyli leśną przyrodę i aleje drzew. Ich zadaniem jest odwrócenie uwagi od wyciętych lasów, a także mają na celu upiększenie pasu zieleni. 

Co skłoniło artystów do przedstawienia swoich prac?

W chwili obecnej artyści mają ograniczone możliwości w związku z prezentowaniem swoich prac. Cały czas pozostają zamknięte galerie sztuki i inne instytucje kulturowe. Artyści, żeby nie stać bezczynnie doszli do wniosku, że z Olsztyna zrobią miejską galerię sztuki. Przyroda, drzewa, roślinność stanowią dziedzictwo kulturowe, dla których jesteśmy przyjaciółmi. Uważają, że to w ich cieniu ukrywaliśmy się przed słońcem i chowaliśmy się przed deszczem. Przydrożne fotografie mają nie tylko wesprzeć młodych artystów, ale także pokazać, że aleje są wizytówką naszego regionu. 

Co inspiruje młode artystki?

Jedna z fotografek Marta Janik – Kaczorek zaznacza, że jej praca wymaga regularnych podróży, dzięki którym może uchwycić wyjątkowe i urokliwe miejsca w naszym regionie. Artystka przyznaje się, że już od lat zatrzymuje się w tym właśnie miejscu, by fotografować te piękne aleje. Jej prace skupiają się głównie na naturze i mogą być rozwieszone wzdłuż ulic. W weekendy chodzi do lasu, by podziwiać piękno przyrody i złapać swoim ujęciem najlepsze chwile. Pani Marta zaznacza, że projekt ma też być symbolem buntu w związku ze znikającymi drzewami. Podkreśla także, że Warmia i Mazury to region, który jako jeden z nielicznych może cieszyć się lasami pierwotnymi. Trzeba robić wszystko, aby je ocalić. 

Czy wystawa będzie dostępna tylko na Warmii i Mazurach?

Kobiety swój projekt zaczęły od Warmii, ponieważ to tutaj mieszkają i pragną, aby mieszkańcy oraz przejezdni zwrócili uwagę na piękno i bogactwo, jakie stanowi przyroda leśna. Joanna Barchetto chce również, aby podobne wystawy pojawiły się też poza granicami Warmii i zajęły większy obszar Polski. Ten plan jest jednak w trakcie realizacji. Chcąc wesprzeć akcję, można dołączyć do współpracy. Partnerem może zostać każdy, wystarczy wykupić miejsce na billboardzie. Artystki mają również zaplanowany konkurs, który ma na celu zmuszenie mieszkańców do spacerów i większej aktywności fizycznej. Szczegółów jednak jeszcze nie zdradzają. 

Jeden komentarz w temacie “Olsztyn jako społeczna galeria sztuki 

Comments are closed.