W Olsztynie pojawią się kolejne tramwaje pochodzące z Turcji

Nie tak dawno w Olsztynie pojawiły się dwa nowe tramwaje Panorama od producenta Durmazlara. Teraz przyszła pora na wyjazd kolejnych dwóch tramwai tego samego tureckiego producenta. Tramwaje swoim kolorem przypominają nieco limonkę, dzięki czemu mieszkańcy szybko przywykli do ich obecności, a często nawet mylą je z jeżdżącymi po Olsztynie od lat Solarisami.

Tramwaje tureckiego producenta w Olsztynie

Władze miasta Olsztyn podpisały z tureckim producentem kontrakt na 12 tramwajów Panorama. Koszt pojedynczego pojazdu wynosi dokładnie 8,99 mln zł, co łącznie za 12 tramwajów daje kwotę w wysokości 108 mln zł. Obecnie kursują one jedynie po linii nr 2. Wszystko ze względu na to, że infrastruktura w innych miejscach nie jest jeszcze gotowa, aby obsłużyć nowe tramwaje. Są one dłuższe o 3,2 m od jeżdżących obecnie tramwajów Tramino. Na szczęście już niedługo krańce przystanku przed wysoką Bramą zostaną zmodernizowane, dzięki czemu również i tam pojazdy tureckiego producenta będą mogły zawitać.

Odbiór nowych tramwai Panorama

Zanim nowe tramwaje pojawią się w mieście i zostaną dopuszczone do ruchu, to muszą przejść odpowiednie odbiory. W ramach tego specjaliści sprawdzają czy wszystko jest w porządku. Pod uwagę w ramach testów na poczet odbioru brane są m.in. zużycie energii, obciążenie osi, czy też komunikacja radiowa oraz pomiar hałasu. Oczywiście przed oficjalnym kursem z pasażerami odbywają się także jazdy testowe, a dystans który musi pokonać każdy pojazd przed dopuszczeniem do obsługi pasażerów wynosi 120 km. Jeśli podczas testów nie dojdzie do żadnych nieprawidłowości, a odbiór zakończy się pozytywnie, to już niedługo kolejne Panoramy tureckiego producenta Durmazlara pojawią się na olsztyńskich przystankach.