Czy warto angażować fachowca do urządzania wnętrz?

Urządzanie nowego mieszkania, ale także remont przestrzeni, w której już mieszkamy zawsze związane jest z koniecznością przemyślenia docelowej aranżacji. Aranżowanie wnętrz nie jest wcale takie proste. Choć najprawdopodobniej mamy wizję tego, w jakim stylu chcemy się poruszać, ale czy na pewno znamy wszelkie rozwiązania aranżacyjne, które oferuje rynek? Czy orientujemy się w dzisiejszych trendach i wiemy jak te trendy wykorzystać, by finalny efekt był zgodny z naszym gustem i oczekiwaniami? Jeśli choć w niewielkim ułamku mamy co do tego wątpliwości, to warto do współpracy zaprosić fachowca.

Zdać się na siebie, czy polegać na wiedzy i doświadczeniu fachowca?

Przypuśćmy, że mamy doskonale sprecyzowane plany co do podłogi oraz drzwi wewnętrznych. Wiemy, jak mają się prezentować, jakie mają mieć kolory, etc. Ale czy na pewno wiemy, jakie są różnice pomiędzy drzwiami przylgowymi, a bez przylgowymi? Zdajemy sobie sprawę z tego, że wypełnieniem skrzydła drzwiowego w standardzie jest tzw. „plaster miodu”, który charakteryzuje się niskimi parametrami jeśli chodzi o izolację akustyczną? A może zależy nam właśnie na tym, by dobrze wyciszyć wnętrza? Jeśli chodzi o podłogi, to detali, na które warto zwrócić uwagę jest jeszcze więcej. Podłogi laminowane charakteryzują się różną klasą ścieralności i użyteczności, trzeba dobrze dobrać pod nie podkład itd. Jeśli nie do końca wiemy, jak poruszać się w tych zagadnieniach to zdecydowanie warto porozmawiać z ekspertem w tych kwestiach. W takich salonach sprzedaży jak salony Grupy Fachowiec do dyspozycji są sprzedawcy, którzy z chęcią wyjaśnią wszelkie kwestie wiążące się z wyborem paneli czy też drzwi wewnętrznych.

Czy współpraca z projektantem wnętrz jest konieczna?

Nieco inną rolę w całym aranżacyjnym przedsięwzięciu pełni projektant wnętrz. Podjęcie z nim współpracy wiąże się z tym, że z naszych barków zdjęty zostanie cały ciężar zaaranżowania nowych przestrzeni, ale także tych, które wymagają remontu. Pracując z projektantem możemy być spokojni to każdy detal, który złoży się na końcowy efekt. Nasze zadanie ograniczyć się może do rozmowy ze specjalistą, który w swego rodzaju wywiadzie wyłapie pewne smaczki, nasze gusta, które potem przełoży na projekt.

Od czego rozpocząć projektowanie przestrzeni w naszym domu lub mieszkaniu?

Jeśli jednak czujemy się wystarczająco mocni w aranżacyjnych trendach, to powinniśmy zawsze mieć na uwadze to, by umiejętnie połączyć ze sobą kilka żywiołów. Mianowicie funkcjonalność, przytulność oraz komfort codziennego użytkowania wnętrz. Ma być wygodnie, ma być miło, ma być tak, byśmy mogli się maksymalnie zrelaksować.

Nie bez znaczenia pozostaje oczywiście budżet. Powinniśmy go ustalić w pierwszej kolejności, łatwiej przyjdzie nam wybieranie na późniejszych etapach projektowania tych czy innych rozwiązań. Zdecydujmy się na przewodzący we wnętrzach styl. Przemyślmy to, jakie detale mogą podnieść estetykę salonu, kuchni czy sypialni. Zbierzmy te wszystkie informacje, by w kolejnym kroku opracować plan działania na własną rękę lub z pomocą projektanta.