Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

Historia Zamku Kapituły Warmińskiej mogłaby śmiało trafić do szkolnych podręczników. Zamek Kapituły Warmińskiej jest jednym z ciekawszych zamków, jakimi może się pochwalić Warmia. To również cenny zabytek, z którym tak często kojarzony jest Olsztyn. Zamek Kapituły Warmińskiej to kuszący cel wycieczki nie tylko dla miłośników gotyckiej architektury obronnej, ale i dla tych, którzy w ciekawy sposób chcą poszerzyć swą wiedzę na temat Warmii i Mazur.

Historia Zamku Kapituły Warmińskiej

Zamek ten może się pochwalić historią, która sięga połowy XIV wieku. Jego budowę rozpoczęła kapituła warmińska, dzięki której powstało północne, najstarsze skrzydło zamku. W XV i XVI wieku powstało skrzydło wschodnie (pałacowe) oraz górna część wieży. W połowie XVIII wieku powstała wschodnia część zamku. Jak więc widać cała budowla powstawała pewnymi etapami. Krok po kroku udało się jednak uzyskać naprawdę wyjątkowy obiekt, który dzisiaj jest pięknym zabytkiem na terenie Polski.

Zamek Kapituły Warmińskiej współcześnie

Do dziś pięknie prezentuje się zamkowy dziedziniec oraz sale zwane Salami Kopernikowskimi. Obecnie zamek znany jest jako siedziba Muzeum Warmii i Mazur. Ta placówka może się pochwalić ciekawą kolekcją dokumentów dotyczących walki o polskość tej części kraju. To właśnie tutaj można zaznajomić się z ciekawostkami na temat naszego kraju z tamtego okresu. Dla historyków oraz osób interesujących się polską historią, takie informacje i ciekawostki będą nie lada gratką. Nie brak tu również eksponatów, dzięki którym można poszerzyć swą wiedzę na temat przyrody Warmii i Mazur, kultury ludowej tej części kraju oraz dzieł sztuki, jakie powstawały tu przed wiekami.