Jak rozpoznać choroby grzybowe?

Fitomykozy zaliczane są do infekcyjnych schorzeń wywoływanych przez organizmy zaliczane do domeny jądrowców. Choroby te wywołują duże straty w rolnictwie, prowadząc do obniżenia ilości oraz jakości plonów. Warto wiedzieć, czym charakteryzują się najpopularniejsze schorzenia grzybowe.

Choroba wywoływana przez podstawczaki

Uprawy pszenicy narażone są na infekcję zwaną śnieć cuchnąca pszenicy. Choroba ta wywoływana jest przez Tilletia caries. W okresie rozwoju kłosów ich grzybnia rozwija się wewnątrz zainfekowanego organizmu. Zaatakowane kłosy mają charakterystyczny, niebieskozielony kolor. Porażone ziarna są niezwykle lekkie, co umożliwia utrzymanie kwiatostanu w pionie. W obrębie zakażonej rośliny grzybnia przedostaje się do zawiązków owoców pszenicy, prowadząc do destrukcji ich wnętrza. Zasadnicze źródło infekcji stanowią teliospory, atakujące zdrowe ziarna w okresie młocki. Do zakażenia dochodzi natomiast w fazie kiełkowania. Chcąc uchronić uprawy pszenicy przed śniecią cuchnącą, należy pamiętać o: przeorywaniu resztek po żniwach, stosowaniu odpowiednich metod agrotechnicznych, wykorzystywaniu zdrowego ziarna, zaprawie fungicydowej.

Rdza brunatna – charakterystyka

Schorzenie atakuje zazwyczaj uprawy pszenicy oraz pszenżyta. W początkowym stadium rozwojowym infekcja obejmuje system korzeniowy roślin, prowadząc do osłabienia krzewienia się zboża. Rdza brunatna utrudnia przezimowanie organizmu, a w kolejnej fazie zainfekowaniu ulega liść flagowy. W połowie czerwca zaobserwować można, pojawiające się na powierzchni rośliny, chlorotyczne przebarwienia, a w ich obrębie pomarańczowe uredinia pylące, mające długość milimetra. Wytwarzane zarodniki prowadzą do pęknięcia skórki liścia. W przypadku poważnej infekcji, uredinia przyczyniają się do obumarcia organu rośliny. Rdzy brunatnej można zapobiec, eliminując samosiewy. W celach ochronnych zaleca się również stosowanie fungicydów oraz zaprawianie nasion.

Choroby grzybowe prowadzą do istotnych zmian w obrębie systemu korzeniowego, liści oraz kwiatostanu rośliny. W przypadku zaobserwowania oznak porażenia warto zdecydować się na zastosowanie oprysków na bazie fungicydów dostępnych na stronie Syngenta.pl.