Zarzuty wyłudzania VAT dla wykładowców z Olsztyna

Kobieta oraz mężczyzna z Olsztyna prawdopodobnie przez okres dwóch lat regularnie fałszowali faktury VAT. W ten sposób udało im się wyłudzić z budżetu państwa aż 20 milionów złotych. Już niedługo małżeństwo z Olsztyna stanie przed sądem, a za popełnione czyny grozi im do 25 lat więzienia. Dodajmy, że dwójka osób jest równocześnie wykładowcami na uczelni.

Nakaz aresztowania dla małżeństwa z Olsztyna

Małżeństwo, które posądzono o wyłudzanie podatków VAT, od dłuższego czasu naucza na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Okręgowa Prokuratura w Olsztynie postanowiła wydać nakaz aresztowania oskarżonych. Nakaz o aresztowanie 57-letniego Jana G. oraz 33-letniej Joanny Ś. został wydany 10 grudnia 2021 roku. Mężczyzna do dzisiaj pozostaje w areszcie, a prokuratorzy uznali go za główną osobę mającą udział w tym przestępstwie. Z kolei kobieta jest na wolności, ponieważ wpłaciła poręczenie majątkowe. Co ciekawe, wróciła ona również na Uczelnię, gdzie od pewnego czasu ponownie naucza studentów.

W związku z tym sprawa szybko rozniosła się wśród uczniów. Spora część ze studentów, którzy mieli do czynienia z oskarżonymi jest po prostu zszokowana tym, że 33-letnia Joanna Ś. wróciła na Uczelnię w momencie, gdy są jej postawione tak duże zarzuty. Dodajmy, że na ten moment żadne z nich nie przyznaje się do postawionych zarzutów. Wydaje się jednak, że kwestią czasu jest fakt, że sąd udowodni obu osobom postawione zarzuty. Podobnie od odpowiedzialności karnej wymigiwali się przestępcy z Pszczyny, którzy kursowali z trumnami tam i z powrotem, aby również wyłudzić podatek VAT. Więcej o tej sytuacji dowiemy się na stronie https://pszczynainfo.pl.

Przestępstwa podatkowe w latach 2019-2021

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie ma dowody na to, że para działała niezgodnie z prawem w latach 2019-2021. W tym czasie mieli regularnie wystawiać fikcyjne faktury, których wartość to ponad 9 milionów złotych brutto. Oprócz tego małżeństwo dopuściło się także wystawienia fałszywych faktur kosztowych na firmą należącą do Joanny Ś., na czym również zarobili ponad 11 milionów złotych brutto.

Para poznała się najprawdopodobniej na olsztyńskim Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Nim doszło do ślubu pomiędzy 57-letnim Janem G. a 33-letnią Joanną Ś., kobieta była doktorantką profesora Jana G. Warto dodać, że osoby z otoczenia małżeństwa nieoficjalnie przekazali do mediów informacje o bardzo wystawnym życiu małżeństwa. W 2021 roku mieli oni wziąć ślub w Rynie, a jedną z gwiazd tamtejszego wieczoru był popularny wokalista Zenon Martyniuk, który wykonuje muzykę disco-polo.