Słynny pomnik zostanie usunięty z Olsztyna po napaści Rosji na Ukrainę

Od dawna w centrum miasta Olsztyn znajduje się Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej. Dokładnie stoi on tam od 68 lat, a więc od 1954 roku. Mieszkańcy przywykli nazywać go „szubienicami”. Po ostatniej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę istnieje jednak wielkie prawdopodobieństwo, że pomnik w końcu zostanie usunięty z centrum Olsztyna.

Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej zostanie usunięty

Pogłoski o usunięciu Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej pochodzą od najwyższym urzędników w mieście. Wiele razy próbowano już ten pomnik usunąć, jednak ostatecznie nigdy do tego nie doszło. Pomnik koniec końców przetrwał nawet zmiany ustrojowe, które zaszły m.in. w Polsce w 1989 roku. Co więcej, inne transformacje oraz dekomunizacje również nie spowodowały jego usunięcia. Teraz jednak, kiedy Ukraina została zaatakowana przez Rosję bez kompletnie żadnego powodu, pomnik z miasta najprawdopodobniej w końcu zostanie usunięty raz na zawsze.

Przypomnijmy, że inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się wczesnym porankiem czasu polskiego w czwartek, dnia 24 lutego 2022 roku. Więcej o wojnie za naszą wschodnią granicą oraz o jej wpływie na Polskę, Polaków, gospodarkę i życie w naszym kraju przeczytacie na stronie www.portfel.pl.

Prezydent miasta Olsztyn przychylił się do prośby o usunięcie pomnika

Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej znajdujący się w centrum Olsztyna wzbudzał sporo kontrowersji od wielu lat. Do tej pory jednak prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz sceptycznie podchodził do głosów mieszkańców związanych z usunięciem pomnika z miasta. Teraz jednak, kiedy to Rosja zaatakowała Ukrainę, nawet sam prezydent Olsztyna postanowił przychylić się do próśb mieszkańców oraz narodowych środowisk.

Na ten moment nie zapadła jeszcze oficjalna decyzja co do tego, jaki los spotka w przyszłości olsztyński pomnik. Wielce prawdopodobne jednak jest to, że pomnik zostanie usunięty. Szczególnie po przychylnej decyzji w tej sprawie prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza, który wcześniej praktycznie w pojedynkę blokował usunięcie pomnika z miasta. O dalszym losie stojącego w centrum Olsztyna monumentu zadecydują nie tylko radni i władze miasta Olsztyn, ale również jego mieszkańcy.