Oficjalnie ruszyły prace nad przebudową stacji Olsztyn Główny

Od dawna wiadomo było, że stacja Olsztyn Główny w końcu doczeka się modernizacji. Teraz w końcu oficjalnie ruszyły prace w ramach inwestycji, dzięki której zostaną przebudowane i wymienione tory, a także w ramach której powstanie całkowicie nowe podziemne przejście na Zatorze. Dodajmy, że inwestycja pochłonie aż 380 milionów złotych.

Koniec prac zaplanowano na 2024 roku

W sprawie inwestycji dotyczącej modernizacji stacji Olsztyn Główny wypowiedział się sam prezes zarządu PKP PLK, a więc Ireneusz Merchel. Jak zaznaczył, harmonogram prac jest już ustalony i wykonawca powinien uporać się z zakończeniem prac do końca maja 2024 roku. Wtedy całość powinna być skończona.

Na ten moment prace przy przebudowie stacji Olsztyn Główny już się rozpoczęły. Trwają intensywne prace przy rozbiórce torów bocznych i dodatkowych. Z kolei lada moment mają rozpocząć się pierwsze czynności przy peronach. Na pierwszy rzut pójdzie peron nr 4. Warto dodać, że przy inwestycji ma pracować jednocześnie ponad 100 pracowników. To pokazuje jak duża skala robót jest do wykonania. Oprócz tego przy wykonywanej inwestycji będą użyte ponadto specjalistyczne maszyny, których również będzie kilkadziesiąt.

Modernizacja olsztyńskich peronów

Prace przy rozpoczętej inwestycji w dużej mierze będą odbywać się w celu modernizacji peronów. Dzięki temu wszystkie z nich będą odpowiednio podwyższone i poszerzone. To jeszcze bardziej ułatwi pasażerom korzystanie z pociągów. Ponadto perony dostaną także dostosowane dla osób z niepełnosprawnością. Pojawią się windy oraz ruchome schody. Oprócz tego wszędzie zostaną również wymienione informacyjne tablice i ławki, dzięki czemu orientacja na peronie, jak i oczekiwanie na pociąg będą znacznie łatwiejsze.

Przypomnijmy, że rozpoczęte prace w ramach nowej inwestycji podlegają znacznie większemu projektowi o nazwie „Prace na linii kolejowej nr 216 na odcinku Działdowo – Olsztyn”. Celem tej inwestycji jest unowocześnienie i dostosowanie całej 80-kilometrowej trasy, aby w przyszłości mogły poruszać się tutaj nowoczesne pociągi, co znacznie zwiększy wygodę podróżnych oraz skróci czas podróży.