Niebawem rusza rok szkolny – czy olsztyńskie placówki są przygotowane na przyjęcie uczniów z Ukrainy?

Uchodźcy z Ukrainy w znacznej ilości pojawili się na Warmii i Mazurach. Wraz z rozpoczynającym się rokiem szkolnym w olsztyńskich szkołach z pewnością pojawią się uczniowie z tego kraju. Czy tutejsze placówki są przygotowane na przyjęcie uchodźców z Ukrainy?

Olsztyńskie szkoły przygotowane na przyjęcie dzieci i młodzieży z Ukrainy

Jak zaznaczają ważne osoby Olsztyna, tutejsze szkoły są przygotowane na to, aby przyjąć dzieci i młodzież do lokalnych placówek oświatowych. Łącznie w nowym roku na terenie Warmii i Mazur ma uczyć się aż około 4,5 tysiąca uczniów. Każdy uchodźca z Ukrainy może podjąć bezpłatną naukę w polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Warto dodać, że ukraińscy uczniowie będą znajdować się w klasach z polskimi uczniami lub też będą uczyć się w specjalnych oddziałach przygotowawczych. Wszystko zależy od tego, na jakim poziomie znajduje się ich znajomość języka polskiego.

Ukraińscy studenci na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim

Naukę w Polsce podejmie także na pewno spora grupa studentów z Ukrainy. W całej sprawie wypowiedziały się już także władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, które zaznaczają, że już w pierwszym etapie rekrutacji pojawiły się aplikacje od studentów z Ukrainy. Warto dodać, że uchodźcy z Ukrainy mogą przystąpić na olsztyńską uczelnię zarówno w ramach otwartej rekrutacji, jak i poprzez specjalne komisje wydziałowe, które zostały powołane w celu przyjmowania i weryfikacji ukraińskich studentów.