Biedronka otwiera najnowocześniejsze centrum dystrybucyjne w Stawigudzie

Od 27 września system logistyczny Biedronki ma już 17 centrów dystrybucji. Najnowocześniejszy i największy magazyn sieci powstał w Stawigudzie koło Olsztyna i docelowo może obsługiwać nawet 250 sklepów w północno-wschodniej części kraju. Magazyn realizuje już pierwsze dostawy do wybranych sklepów.

Centrum dystrybucyjne Biedronki zostało wybudowane w Stawigudzie, niedaleko Olsztyna. W pobliżu nowej inwestycji popularnej sieci sklepów znajdują się niezwykle ważne węzły dróg ekspresowych – S51 oraz S7. To idealny punkt do prowadzenia operacji logistycznych oraz transportowych w tej części Polski. Końcowa powierzchnia budynków wynosi ponad 35 tysięcy metrów kwadratowych. Sam magazyn wyposażony jest w najnowsze technologie – inteligentne systemy oświetlenie, system zarządzania zapasami, a także ekologiczne rozwiązania zmniejszające negatywne dla środowiska skutki.

– „Otwarcie tego magazynu to dla nas ważny moment, poprzedzony miesiącami wytężonej pracy. Z perspektywy sieci nastawionej na dynamiczny rozwój, warunki logistyczne są kluczowe i mają wpływ na optymalizację wielu procesów, których beneficjentami są wszyscy – począwszy od klientów, przez naszych pracowników, aż po środowisko. Otwarcie centrum dystrybucyjnego w tej części Polski pozwoli nam na redukcję średniego dystansu pokonywanego w trakcie dostaw do obsługiwanych sklepów o ponad 30%.” – mówi Wojciech Józefowski, dyrektor logistyki sieci Biedronka.

Wyposażenie nowego centrum dystrybucyjnego obejmuje między innymi ponad 190 wózków widłowych wraz z bezobsługowymi bateriami litowo-jonowymi. To także 175 pojazdów ciężkich oraz aż 1000 kontenerów chłodniczych. Zastosowanie najnowocześniejszego systemu zarządzania magazynem SAP EWM, centrum dystrybucyjne Biedronki będzie mogło obsłużyć nawet 250 sklepów marki i wysyłać każdego dnia ponad 6000 palet! Co więcej, we wrześniu tego roku została podpisana już umowa na montaż ponad 1700 paneli fotowoltaicznych na dachu magazynu. Panele te, dzięki wydajności 600 kWp, pozwolą znacznie zredukować wpływ magazynu na środowisko.

– „Nasze centrum dystrybucyjne w Stawigudzie to oprócz imponujących liczb przede wszystkim ludzie. Jestem przekonany, że stworzony przez nas zespół dzielnie stawi czoła codziennym wyzwaniom” – komentuje Przemysław Bryk, dyrektor centrum dystrybucyjnego w Stawigudzie.

Magazyn powstał na działce o wielkości 14 hektarów. Poza budynkami centrum dystrybucyjnego umieszczone zostały tutaj łąki kwietne oraz insektownik, stanowiący schronienie dla owadów zapylających – np. pszczoła murarka.

Nowopowstały magazyn w Stawigudzie będzie niezwykle istotnym elementem sieci logistycznej sklepów Biedronka. dodatkowo będzie także ogromnych wsparciem dla rynku pracy w regionie, w którym bezrobocie sięga 7,5%. Centrum Dystrybucyjne pozwoli na zatrudnienie około 600 osób, sprawiając jednocześnie, że Biedronka stanie się jednym z największych pracodawców w tym regionie.

– „Cieszymy, się że Biedronka postanowiła być jeszcze ważniejszą częścią lokalnej społeczności – generując wiele miejsc pracy dla mieszkańców naszego regionu. To zaszczyt, że mogliśmy nawiązać partnerskie relacje, które będą procentować przez wiele lat”  – dodaje Michał Kontraktowicz, wójt gminy Stawiguda.

Sama budowa centrum dystrybucyjnego rozpoczęła się w lipcu 2021 roku. Zakończyła się lekko ponad rok później – we wrześniu bieżącego roku. System logistyczny Biedronki oparty jest od tej chwili na 17 centrach dystrybucyjnych o łącznej powierzchni magazynowej prawie 450 tysięcy metrów kwadratowych. Magazyny zlokalizowane zostały tak, aby zapewnić efektywny łańcuch dostaw do prawie 3300 sklepów na terenie całej Polski.

Chcesz wiedzieć więcej na temat? Odwiedź log24.pl czyli najbardziej kompletny serwis informacyjny o logistyce, transporcie i magazynowaniu.