Miasto Olsztyn zwycięzcą w rankingu dotyczącym wykorzystaniu środków z Unii Europejskiej

W ostatnich dniach odbyła się uroczysta Gala Inwestorów Samorządowych XX Samorządowego Forum Kapitału i Finansów. Podczas gali ogłoszono wyniki różnych rankingów. W jednym z nich zwycięzcą okazał się Olsztyn. Mowa tutaj o rankingu „Wykorzystanie środków Unii Europejskiej w latach 2014-2021”.

Olsztyn na pierwszym miejscu w rankingu

Rankingi WSPÓLNOTY przedstawione na Gali Inwestorów Samorządowych XX Samorządowego Forum Kapitału i Finansów sporządzone zostały przez autorów profesora Pawła Swianiewicza oraz Julitę Łukomską z Uniwersytetu Warszawskiego. Warto dodać, że to nie jest pierwszy stworzony ranking tego typu i autorzy od lat cieszą się renomą za dokładność i rzetelność sporządzanych rankingów. Opracowania są najwyższej jakości i znakomicie przedstawiają różne aspekty gospodarności poszczególnych miejscowości.

Jakie miasta znalazły się w czołówce rankingu dotyczącego wykorzystania środków unijnych w latach 2014-2021?

W przypadku rankingu unijnego, w którym zwyciężył Olsztyn, pod uwagę brane były przede wszystkim kwoty, które wydawane były na projekty współfinansowane z unijnych pieniędzy. Następnie wydatki wszystkich samorządów podzielono przez liczbę osób mieszkających w mieście, a wyniki przedstawiono w sporządzonym rankingu. W przypadku Olsztyna można powiedzieć, że miasto wypadło w tym rankingu najlepiej. Drugie miejsce w rankingu „Wykorzystanie środków Unii Europejskiej w latach 2014-2021” zajęło Opole, a miejsce numer 3 zajął Rzeszów. Warto dodać, że poza podium znalazł się Białystok, a na miejscu numer 5 Lublin.