Na cmentarzu komunalnym w Olsztynie zaczną pojawiać się kwatery w amerykańskim stylu

Coraz więcej osób musi zrezygnować z postawienia pomnika zmarłemu od razu po jego śmierci. Przyczyny? Przede wszystkim brak wymaganych oszczędności na taki zakup. Jak wiadomo ceny materiałów i usług ciągle drożeją. Z tego względu i kilku innych powodów, na cmentarzu komunalnym w Olsztynie jest plan, aby zacząć stawiać tam kwatery w amerykańskim stylu. Mowa tutaj o tzw. zunifikowanych nagrobkach.

Zunifikowane nagrobki na cmentarzu komunalnym w Olsztynie

Plany dotyczące wykonywania zunifikowanych nagrobków na olsztyńskim cmentarzu komunalnym były tak naprawdę od dawna. Dodajmy, że mowa tutaj o skromnych nagrobkach, które są proste i wyglądają tak naprawdę tak samo. Takie rozwiązanie byłoby idealne dla wszystkich, którzy mają problem ze sfinansowaniem nagrobka. Dlatego też przy obecnych cenach usług i materiałów, na pewno byłoby to rozwiązanie optymalne.

Warto dodać, że Zakład Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie ma także plan dotyczący zbiorowych grobowców. Otóż mówi się, że już w niedalekiej przyszłości mógłby powstać zbiorowy grobowiec, który pomieściłby kilkaset osób. Miałyby znajdować się tam urny z prochami, które składowane byłyby w specjalnej komorze. Znajdowałaby się tam także specjalna tablica z nazwiskami osób, które w niej spoczęły.

Co jeszcze wiadomo o kwaterach w amerykańskim stylu na cmentarzu komunalnym w Olsztynie?

Według informacji, które krążą wśród mieszkańców wynika, że kwatery w amerykańskim stylu miałyby pojawić się na olsztyńskim cmentarzu komunalnym w Dywitach jeszcze w listopadzie. Pierwszym etapem wykonania tego projektu byłaby produkcja specjalnych obramowań z betonu. Następnie wykonane miałyby zostać nagrobki, a więc część naziemna. Mówi się, że początkowo takich kwater powstanie około 1700 – właśnie tyle wynosi średnia liczba pogrzebów w trakcie całego roku.

Warto dodać, że nowe nagrobki będą zupełnie inne niż te, które znamy dotychczas. Będą one przede wszystkim mniejsze, a ponadto będą zunifikowane. Pomimo ich mniejszych rozmiarów, na nagrobkach spokojnie będzie można postawić znicze, a miejsca będzie wystarczająco także na kwiaty.