Jakie są zalety i wady stosowania soczewek kontaktowych w porównaniu z okularami?

Osoby cierpiące na choroby oczu oraz zaburzenia widzenia zazwyczaj mają do wyboru dwie opcje – okulary lub soczewki. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Sprawdź, co lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.

Zalety stosowania soczewek kontaktowych w porównaniu do okularów

Zastanawiasz się, co wybrać – soczewki czy okulary? Wiele osób wskazuje, że soczewki kontaktowe oferują większy komfort w porównaniu z okularami. Nosząc je, nie trzeba mieć ciężkich oprawek na nosie, które niejednokrotnie się zsuwają. Ponadto są niewidoczne, co może być szczególnie korzystne dla osób, które chcą zachować swój naturalny wygląd. Nie da się także ukryć, że soczewki kontaktowe pozwalają na pełną swobodę ruchów. Nosząc je, możesz biegać bez obaw i uprawiać sport, nawet ten wyczynowy. To jednak wciąż nie wszystkie zalety! Szkła kontaktowe przylegają bezpośrednio do gałki ocznej. To zapewnia pełne pole widzenia i eliminuje zakłócenia wynikające z oprawek okularowych, dzięki czemu można się czuć bardziej komfortowo. Wydaje Ci się, że już wiesz czy soczewki czy okulary będą dla Ciebie lepsze? Zaczekaj! Poznaj też ich wady, bo takie niestety istnieją.

Wady stosowania soczewek kontaktowych w porównaniu do okularów

Przede wszystkim soczewki kontaktowe wymagają większej dbałości o higienę. W przeciwnym razie mogą prowadzić do infekcji oczu lub innych poważnych problemów zdrowotnych. Nie wolno więc ignorować tego faktu. Wyjątkiem są soczewki kontaktowe jednodniowe. Wyrzuca się je zaraz po użyciu i bierze kolejną parę, dlatego nie trzeba martwić się o odpowiednie przechowywanie i czyszczenie. Nie da się także ukryć, że soczewki są małe. Z tego względu znacznie łatwiej je zgubić niż okulary. Decydując się na nie, warto znaleźć sobie jedno miejsce, w którym będziesz je przechowywać. Niektórzy za ich wadę uważają także cenę. Przy dłuższym stosowaniu koszty okularów będą zazwyczaj niższe.

Okulary a soczewki – jak wybrać?

To, co wybrać, soczewki czy okulary, będzie zależało od indywidualnych preferencji. Osoby, które cenią sobie wygodę i komfort, raczej powinny się zdecydować na soczewki kontaktowe. Podobnie osoby aktywne czy zawodowo trenujące sporty. Jeśli jednak drażni Cię ciągłe dbanie o higienę oraz często gubisz rzeczy, wówczas lepiej sięgnąć po okulary. Będą one również dla Ciebie lepszym wyborem w przypadku chęci zaoszczędzenia pieniędzy – nawet kosztem wygody.

Dla kogo okulary?

Podczas podejmowania decyzji – soczewki czy okulary – po okulary powinny sięgnąć osoby, które:

  • prowadzą spokojny tryb życia,
  • nie chcą przykładać zbyt dużej uwagi do higieny,
  • mają problemy z gubieniem przedmiotów,
  • chcą zaoszczędzić nawet kosztem wygody,
  • mają niewielkie wady i będą korzystać z okularów tylko okazjonalnie.

Dla kogo soczewki kontaktowe?

W zestawieniu – soczewki czy okulary – soczewki kontaktowe wygrywają, jeśli:

  • ponad wszystko cenisz sobie komfort i wygodę,
  • nie chcesz mieć zaburzonego pola widzenia przez oprawki,
  • uprawiasz sporty lub prowadzisz aktywny tryb życia,
  • chcesz zachować naturalny wygląd twarzy.