Nowa ścianka wspinaczkowa w Olsztynie: rekreacja i trening dla mieszkańców

Na ulicy Nad Jarem w Olsztynie pojawił się nowy punkt na mapie sportowej miasta – ścianka wspinaczkowa. Zaprojektowana tak, aby spełniać potrzeby zarówno tych, którzy traktują wspinaczkę jako formę rekreacji, jak i tych, którzy korzystają z niej do intensywnego treningu. Dzięki różnorodnym formacjom wspinaczkowym, które znalazły się na jej powierzchni, obiekt ten ma oferować różnorodne i ciekawe wyzwania.

W przetargu ogłoszonym wiosną tego roku przez Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie poszukiwano wykonawcy zadania polegającego na wzniesieniu nowego obiektu sportowego. Zamówienie obejmowało montaż wolnostojącej ścianki wspinaczkowej oraz instalację ławek i koszy na śmieci na ulicy Nad Jarem. Całość stanowiła część projektu „Wykonanie bezobsługowych kompleksu wspinaczkowego dla dzieci i zaawansowanych wspinaczy Os. Wojska Polskiego”.

Aktualnie, każdy przechodzień może zauważyć na ul. Nad Jarem nową, imponującą konstrukcję. Ta ma służyć mieszkańcom Olsztyna nie tylko do aktywnego spędzania czasu, ale również do szlifowania umiejętności wspinaczkowych. Ścianka została wyposażona w różne typy uchwytów – ich ilość, forma i wielkość zostały dobrane tak, aby odzwierciedlać zarówno rekreacyjny jak i sportowy charakter obiektu. W rezultacie można na niej układać trasy o różnym stopniu trudności, dostępne dla osób w różnym wieku i z różnym poziomem zaawansowania.

Obiekt prezentuje się jako jednolita bryła przypominająca kształtem prostopadłościan, z zewnętrznymi ścianami o nieregularnej fakturze oraz uchwytami do wspinaczki na tzw. „głazach wspinaczkowych”. Budowla jest przykryta dachem wykonanym z blachy trapezowej.