Sezonowa niespodzianka – tydzień tropikalnych temperatur

Chociaż ostatnie dni mogły sugerować, że pogoda zdecydowała się na wcześniejsze wprowadzenie chłodniejszej aury, typowej dla jesieni, czeka nas niemałe zaskoczenie – pełny tydzień tropikalnych upałów. Należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do tak ekstremalnych warunków.

Tegoroczne lato raczej nie rozpieszczało nas wysokimi temperaturami, mimo że lipiec miał swoje momenty. Aby cieszyć się sierpniowym urlopem w pełnej krasie, warto uzbroić się w informacje meteorologiczne. Okazuje się bowiem, że weekend zapowiada się wyjątkowo gorąco. Prognozy na niedzielę wskazują na 28°C, jednak to dopiero początek – kolejne dni przyniosą nam nawet 30°C. Co więcej, będziemy mogli cieszyć się słoneczną i bezdeszczową pogodą.

Oczywiście, dla wielu osób takie upały stanowią duże obciążenie, zwłaszcza dla seniorów czy ludzi borykających się z problemami układu krążenia. Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na odpoczynek nad wodą, dlatego kluczowe jest odpowiednie przygotowanie do tych warunków.

Zaskakująco, otwieranie okien w ciągu dnia niekoniecznie jest dobrym pomysłem. Najlepszym czasem na wietrzenie jest wieczór, noc lub poranek. W przypadku upałów warto zasłonić okna i rozłożyć w mieszkaniu prześcieradła czy ręczniki zmoczone wodą, a również postawić miski pełne lodu lub schłodzone butelki z wodą. Nie zapominajmy też o schładzaniu ciała za pomocą mokrych ręczników i zakładaniu lekkiej odzieży podczas wyjścia z domu.

Niezwykle ważna jest odpowiednia hydratacja organizmu. Alkohol i kofeina są niewskazane ze względu na ich właściwości podnoszenia ciśnienia oraz temperatury ciała. Zamiast tego warto pić dużo wody lub herbaty z solą oraz jeść warzywa i owoce bogate w wodę, takie jak ogórki i arbuzy.

Należy pamiętać również o naszych czworonożnych przyjaciołach. Gorące powierzchnie mogą być niebezpieczne dla ich łapek, więc warto unikać spacerów w godzinach południowych i zapewnić im nieograniczony dostęp do świeżej wody. Przede wszystkim – dzieci ani zwierzęta nie powinny być pod żadnym pozorem zostawiane same w samochodach podczas tego upału – niestety, tragedie spowodowane tą lekkomyślnością zdarzają się nadal.