Plan rewitalizacji Stadionu Miejskiego w Olsztynie

Robert Szewczyk, przewodniczący Rady Miasta, wyjawia informacje o staraniach władz miejskich Olsztyna na rzecz generalnej renowacji stadionu. Radny Szewczyk zaznacza, że formalny wniosek o finansowe wsparcie inwestycji został już zgłoszony i oczekuje teraz na ocenę ze strony rządu.

Szewczyk dodał, że miasto Olsztyn wystąpiło o środki na odnowienie Stadionu Miejskiego w ramach rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W przypadku pozytywnej decyzji, miejska skarbonka zostanie powiększona o sumę bliską 30 milionów złotych. Te fundusze mają zostać przeznaczone na kompleksowy remont stadionu znajdującego się przy al. Piłsudskiego.

Kolejnym radnym, który wypowiada się na ten temat jest Paweł Klonowski (KO). Zgadza się on co do potrzeby renowacji Stadionu Miejskiego w Olsztynie, jednak podkreśla realistyczne podejście do tematu, mówiąc otwarcie, że nie należy podejmować takiej inwestycji nagle.

Klonowski opowiada: — Zdecydowałem się przekazać do prezydenta moją własną propozycję dotyczącą odnowy Stadionu Miejskiego. Kluczowym elementem mojego planu jest fakt, iż nie musimy podejmować budowy całego obiektu jednorazowo. Ze względu na trudności finansowe, z którymi mierzą się obecnie samorządy, taka misja była by wyjątkowo karkołomna — zauważa radny.

Koncepcja radnego zakłada proces wieloletni, polegający na stopniowej rewitalizacji poszczególnych sekcji stadionu (np. rokrocznie). Dzięki temu obiekt mógłby być sukcesywnie modernizowany i za kilka lat stałby się nowoczesnym stadionem piłkarskim. Podobna strategia została zastosowana przez Klonowskiego przy tworzeniu Łynostrady – rowerowej trasy turystycznej, której był głównym pomysłodawcą. Powstała dzięki budowie etapowej, dzisiaj stanowi jedno z najważniejszych miejsc turystycznych nie tylko Olsztyna ale także Warmii i Mazur.

W tej chwili wniosek zainicjowany przez władze Olsztyna czeka na decyzję rządu.