Donacja z leśnictwa dla szpitala dziecięcego w Olsztynie

W miniony wtorek, reprezentanci leśnictwa z olsztyńskiego regionu przekazali darowiznę na kwotę 400 tys. zł dla Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. Dzięki tej hojnej donacji placówka medyczna będzie w stanie dokonać zakupu zestawów bronchofiberoskopów, których zadaniem jest diagnostyka oraz ratowanie życia najmłodszych pacjentów.

Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, podkreśliła jak ważne jest to wsparcie. Według niej, finansowy wkład od leśników pozwoli na zastąpienie starszych, mocno zużytych urządzeń nowymi.

„Da nam to możliwość zakupienia zestawów bronchofiberoskopu z torami wizyjnymi. Urządzenia te są najwyższej klasy i będą używane przez specjalistyczne zespoły lekarzy, między innymi w dziedzinie laryngologii i pulmonologii dziecięcej. Będą one stanowiły ogromną pomoc dla naszych pacjentów zarówno na oddziałach szpitalnych, jak i na salach operacyjnych” – wyjaśniała Piskorz-Ogórek.

Dyrektor dodała również, że jest to sprzęt niezbędny w ich pracy. Szacuje się, że dzięki temu nowemu sprzętowi, z badań przeprowadzanych za jego pomocą będzie mogło korzystać rocznie około 1,5 tys. dzieci.

Według lekarzy pracujących w olsztyńskim szpitalu dziecięcym, metoda bronchofiberoskopii jest niezmiernie istotnym narzędziem w diagnostyce oraz terapii wielu schorzeń układu oddechowego. Dzięki nowoczesnym urządzeniom będą oni mogli między innymi pobierać biopsje oraz tzw. popłuczyny z dróg oddechowych. Sprzęt ten będzie również wykorzystywany do usuwania ciał obcych, które przypadkowo dostały się do dolnych dróg oddechowych u dzieci.