Zbrodnia w Olsztynie: akt oskarżenia wobec trzech mężczyzn

Sędzia Marta Banaś-Grabek, rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie, poinformowała PAP o fakcie złożenia aktu oskarżenia przeciwko trzem młodym mężczyznom. Dokument został skierowany do tego sądu przez Prokuratora Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Północ. Oskarżeni są o śmiertelne pobicie jednego z mieszkańców Olsztyna.

Przedstawione zarzuty dotyczą tragicznego incydentu, który miał miejsce na ulicy Jagiellońskiej w Olsztynie podczas nocy z 24 na 25 grudnia 2022 roku. Jak wynika z ustaleń prowadzonego śledztwa, oskarżeni mężczyźni działali wspólnie i przebywając na miejscu zdarzenia, dokonali brutalnego pobicia. Ciało ofiary było pokryte licznymi siniakami od kopnięć i uderzeń rękoma. Mężczyzna został następnie pozostawiony bez ubrania na śniegu. Z powodu otrzymanych obrażeń ciała, pokrzywdzony zmarł po przewiezieniu go do szpitala – przekazała rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Pierwsza rozprawa w tej sprawie ma się odbyć 30 listopada. Obecnie, na mocy decyzji prokuratora, oskarżeni są objęci środkiem zapobiegawczym w postaci dozoru policji.

Autopsja wykazała, że ofiara posiadała ciężkie obrażenia wewnętrzne, które były bezpośrednią przyczyną śmierci w szpitalu. Wszyscy trzej sprawcy zostali zatrzymani przez policję Komendy Miejskiej z Olsztyna. Dwaj z nich, 18-letni Jakub M. z Otwocka i 19-letni Mateusz L. z Olsztyna, zostali ujęci jeszcze podczas świąt Bożego Narodzenia. Trzeciego ze sprawców, 29-letniego Patryka M. z Otwocka, udało się aresztować tuż po świętach podczas jego próby ucieczki do Warszawy.