Inwestycja w infrastrukturę drogową na Warmii i Mazurach

Powiat olsztyński może liczyć na znaczącą poprawę stanu swoich dróg dzięki niebagatelnemu wsparciu finansowemu. Z najwyższym poziomem zaniedbania boryka się siedem kilometrów odcinków drogowych, które czekają na niezbędny remont. Wojewoda warmińsko-mazurski, Artur Chojecki, obiecał przekazać na ten cel ponad 4 mln 200 tysięcy złotych.

Artur Chojecki, w roli wojewody, wyjaśnił szczegóły dotacji. Zasili ona budżet powiatu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Fundusze te mają być skierowane na naprawę tych krótkich, ale najbardziej zaniedbanych odcinków oraz miejsc o potencjalnym zagrożeniu.

Chojecki podkreślił, że nie chodzi tu o skomplikowane przebudowy, a jedynie o remonty, które są mniej kosztowne, ale równie istotne dla bezpieczeństwa i komfortu podróżujących. Dodał, że ta forma inwestycji była postulatem samorządów, które często borykają się z brakiem środków na nawet najprostsze prace remontowe. Na takie cele w skali całego województwa przeznaczono łącznie 60 mln złotych.

Andrzej Abako, starosta olsztyński, potwierdził, że środki te mają być wykorzystane na drobne modernizacje – takie były bowiem wnioski samorządów. Zaplanowano remonty od odcinków 200-metrowych do 1,5-kilometrowych – to one stanowią największe zagrożenie dla mieszkańców powiatu. Abako wyraził nadzieję na kontynuację programu, ponieważ złożono już wnioski na kwotę ponad 18 mln złotych.

Do wyremontowania ma być m.in. fragment drogi prowadzącej do Plusek w gminie Stawiguda, droga w kierunku Bęsi w gminie Kolno czy droga na Brąswałd w gminie Dywity. W sumie planuje się remont 18 odcinków dróg powiatowych.

W sumie, na poprawę infrastruktury drogowej w naszym regionie przeznaczono aż 60 mln złotych. Środki te zostały równomiernie rozdzielone między powiaty i gminy.