Rozbudowa sieci tramwajowej w Olsztynie – kierunek Pieczewo

Olsztyn, słynący z malowniczych jezior i pięknej starówki, przeprowadza teraz intensywne prace nad rozbudową swojego systemu tramwajowego. Do istniejącej sieci dołączy dodatkowe 6 kilometrów podwójnych torów, co z pewnością usprawni komunikację miejską. Mimo że czas do oficjalnego otwarcia nowego odcinka jest już systematycznie odliczany, nie oznacza to końca prac na miejscu. Zadaniem wykonawcy będzie również odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni wokół linii tramwajowej.

Aktualnie w Olsztynie trwają prace związane z poszerzeniem sieci tramwajowej, które obejmują budowę ponad 6-kilometrowego odcinka dwutorowego torowiska. Trasa ta połączy osiedle Pieczewo z centrum miasta i przypięta zostanie do istniejącej już linii tramwajowej. W ramach tego projektu powstaną także 13 nowych przystanków tramwajowych. Prace mają być ukończone 16 października, chociaż wiadomo już, że ten termin może ulec przesunięciu.

Władze miasta są jednak optymistyczne i zakładają, że najważniejsze prace zostaną zakończone jeszcze w październiku. Choć na obecny moment brakuje torów na niedawno wybudowanej estakadzie, która ma na celu zniwelować różnice wysokości między ulicami Synów Pułku i Krasickiego, to testy infrastruktury torowo-trakcyjnej planowane są na drugą połowę października. Wcześniej jednak, we wrześniu, planowane są próby obciążeniowe nowo powstałej estakady.

Po udostępnieniu nowej trasy, dwie dodatkowe linie tramwajowe mają rozpocząć działalność w mieście. Linia numer cztery zapewni połączenie Pieczewa z głównym dworcem PKP, natomiast piątka połączy Pieczewo z centrum miasta i atrakcyjną turystycznie Wysoką Bramą. Nowe linie tramwajowe mają zostać uruchomione od dnia 1 stycznia 2024 roku – jak informuje Marta Bartoszewicz, przedstawicielka miasta.