Rosnące zainteresowanie gwarą warmińską: od szkolnej młodzieży po właścicieli gospodarstw agroturystycznych

Gwara Warmińska przyciąga coraz więcej osób z różnych grup społecznych. Są wśród nich nie tylko uczniowie, ale także przewodnicy turystyczni i właściciele miejscowych obiektów agroturystycznych, którzy pragną zgłębić ten lokalny dialekt.

Niedługo rozpocznie się dziewiąta edycja warsztatów o nazwie „Po naszamu. Po warnijsku” oraz piąty cykl bezpłatnego kursu gwary warmińskiej, organizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.

Według Łukasza Rucha, popularyzatora gwary warmińskiej, podczas tych warsztatów starają się nie tylko nauczyć uczestników tego regionalnego języka, ale również przybliżać im historię i kulturę Warmii. Uczestnicy mają okazję tworzyć własne wypowiedzi, czytać i rozwiązywać ćwiczenia z elementarza gwary warmińskiej.

To jednak nie koniec atrakcji edukacyjnych związanych z dialektem Warmii. Trwa również seria warsztatów „Z dzieciukami po warnijsku” skierowana do młodzieży. Ta inicjatywa będzie kontynuowana w nadchodzącym roku szkolnym. W ramach projektu planowane jest stworzenie gry memo dedykowanej gwarze warmińskiej oraz specjalnych zeszytów ćwiczeń.

Warto przypomnieć, że gwara warmińska została uznana za cenną część dziedzictwa narodowego – w 2016 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego wpisał ją na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.