Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa planuje budowę bloku mieszkalnego w Olsztynku

Rozpoczęcie budowy nowego bloku mieszkalnego w Olsztynku ogłosiło towarzystwo Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, KZN Warmia i Mazury. Plany inwestycji obejmują konstrukcję budynku mieszkalnego, który pomieści 43 lokum na ulicy Jagiełły.

Przewidywana data zakończenia inwestycji to jesień roku 2025. Zawarta umowa na realizację tego projektu szacowana jest na sumę bliską 20 milionów złotych.

Jak mówił Ryszard Adamczak, prezes Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej KZN Warmia i Mazury podczas spotkania w Olsztynku, jest to przełomowy moment dla regionu. Rozpoczyna się bowiem pierwsza inwestycja mieszkaniowa oferująca możliwość najmu z opcją przyszłego przejęcia własności.

Prezydent Olsztynka, Robert Waraksa, bardzo pozytywnie ocenia tę inwestycję. W swojej wypowiedzi podczas konferencji prasowej przyznał, że jest to odpowiedź na oczekiwania mieszkańców gminy dotyczące rozwiązania problemów mieszkaniowych.

Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) jest twórcą systemu Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, do którego obecnie należy 34 spółek, a dodatkowo 8 jest w trakcie tworzenia.

Wiceprezes KZN, Jakub Pyżanowski, podczas spotkania powiedział, że pierwsze budowy już się rozpoczęły. Obecnie jest to 6600 mieszkań mających pozwolenie na budowę. Ta inicjatywa skupia głównie małe i średnie samorządy, które nie byłyby w stanie zaspokoić samodzielnie potrzeb mieszkaniowych swoich mieszkańców.

Spółka SIM KZN Warmia i Mazury ma zamiar wybudować ponad 1200 lokali mieszkalnych w 17 gminach, które są jej partnerami. Inwestycję możliwą czyni Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa.

SIM-y działają przede wszystkim z myślą o seniorach, rodzinach mających wiele dzieci oraz osobach niepełnosprawnych.