Współpraca azjatyckiej sieci handlowej LuLu Group z Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury

Jak donosi „Puls Biznesu”, Port Lotniczy Olsztyn-Mazury wejdzie w bliską współpracę z azjatyckim kolosem handlowym, siecią sklepów LuLu Group. Firma ta, mająca swoją siedzibę w Abu Zabi, planuje korzystać z infrastruktury lotniska w Szymanach do realizacji swoich transportów ładunkowych. Sieć handlowa LuLu Group posiada swoje oddziały w takich krajach jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indie, Arabia Saudyjska i Egipt.

Do podpisania memorandum o współpracy pomiędzy dwiema instytucjami dojdzie w najbliższą środę. Na ceremonii pojawi się Yusuff Ali M.A., stojący na czele LuLu Group. Współpraca z azjatyckim gigantem oznacza dla Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury konieczność rozbudowy infrastruktury magazynowej. Obecnie dysponuje on powierzchnią magazynową wynoszącą 2 tysiące metrów kwadratowych, jednak są już plany zwiększenia jej o kolejne 3 tysiące metrów kwadratowych.

Za rok 2022, z lotniska wysłano około 200 ton jedzenia. Co ciekawe, nie wszystkie towary odprawiane na lotnisku w Szymanach kończą tam też swoją podróż. Często Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zajmuje się tylko przygotowaniem przesyłki, która następnie jest przekazywana do Lotniska Chopina w Warszawie, skąd odlatuje dalej.

W 2022 roku, z warszawskiego Okęcia wysłano 101,7 tysiąca ton towarów, co stanowi wzrost o 4,4 procenta w porównaniu do poprzedniego roku. „Puls Biznesu” zauważa jednak, że statystyki Urzędu Lotnictwa Cywilnego nie odzwierciedlają pełnej liczby transportów cargo, które są przygotowywane na Portu Lotniczym Olsztyn-Mazury.

Swoją działalność eksportową Port Lotniczy Olsztyn-Mazury rozpoczął od produktu trudnego w transporcie, jakim są borówki. Właściciel portu, zarząd oraz rada nadzorcza podjęli tę decyzję wspólnie już dwa lata temu. W ciągu roku 2022 udało im się wysłać aż 30 ton tych owoców.