Przebudowa stacji Olsztyn Główny – nowe perspektywy dla podróżujących

Najważniejszą stacją kolejową w Olsztynie, Olsztyn Główny, obecnie przechodzi przez znaczącą modernizację. Od niedzieli 24 września, dzięki zakończeniu prac przy torach i rozjazdach, możliwe jest ponowne uruchomienie połączeń kolejowych na relacji do Szczytna oraz Pisza. Całość projektu modernizacyjnego szacowana jest na kwotę 423 mln zł netto.

Podróżni zyskają wygodniejsze warunki do podróżowania dzięki przebudowie stacji. Perony numer 3 i 4 już przeszły gruntowną modernizację, a teraz w toku są prace nad peronami numer 1 i 2. Stacja Olsztyn Główny będzie również bardziej dostępna dla osób z ograniczeniami ruchowymi, dzięki modernizacji przejścia podziemnego, które będzie wyposażone w windy oraz schody ruchome. Do tej pory ukończono budowę 8 z 10 segmentów planowanego tunelu. Podróżni zyskają także lepszy dostęp do stacji od strony ulicy Marii Zientary-Malewskiej, co umożliwi łatwiejsze dotarcie do kolei mieszkańcom osiedla Zatorze.

Prace modernizacyjne na stacji obejmują także budowę 6 nowych rozjazdów oraz ponad 200 metrów torów. Dzięki temu możliwe jest ponowne połączenie układu torowego stacji z linią kolejową numer 219. Po zakończeniu prac, połączenia autobusowe zostaną zastąpione tradycyjnymi połączeniami kolejowymi do Szczytna, Pisza i Ełku.

Na stacji Olsztyn Główny ukończono już prace nad 21 kilometrami torów spośród planowanych 28 km, a także 84 rozjazdy spośród zaplanowanych 116, wraz z urządzeniami sterowania ruchem kolejowym i siecią trakcyjną. Trwają również prace związane z budową nastawni.

Projekt modernizacji realizowany jest przy wsparciu funduszy unijnych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Planowane zakończenie wszystkich prac modernizacyjnych na stacji Olsztyn Główny przewidziane jest na maj 2024 roku.