Wrześniowy rekord ciepła w Polsce zwiastuje gwałtowny spadek temperatur

Pogoda, jaką obecnie przeżywamy w Polsce jest niecodzienna. Mimo iż kalendarz pokazuje, że mamy wrzesień, nadal cieszymy się temperaturami przypominającymi letnie upały. Ta sytuacja jednak nie potrwa długo. Według specjalistów z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW, już niedługo czeka nas znaczący spadek temperatur oraz pierwsze przymrozki. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się poniżej w artykule.

W bieżącym roku, lato w Polsce ofiarowało nam wydłużone ciepło. Zasługą tego jest niespotykany wrzesień, który prezentuje się rekordowo wysokimi temperaturami dochodzącymi aż do 30 stopni Celsjusza. Jeśli przewidywania meteorologów okażą się trafne, to letnie warunki utrzymają się do końca tego miesiąca. Mimo, iż jest jeszcze bardzo ciepło, nie możemy zapominać, że coraz bliżej nam do chłodniejszych dni. Kiedy zatem należy się spodziewać spadku temperatur oraz pojawienia się pierwszych przymrozków?

Prognozy sporządzone przez ekspertów z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW wskazują, iż początek października przyniesie ze sobą pierwsze ujemne temperatury. „Chociaż wrzesień przynosi nadzwyczajne ciepło, co widoczne jest w dzisiejszych prognozach modeli średnioterminowych, nie możemy zapominać, że chłodniejsze dni z ujemnymi temperaturami są już na horyzoncie. Zgodnie z dzisiejszą analizą ECMWF EPS, największa szansa na wystąpienie temperatur poniżej 0°C pojawi się w 41 tygodniu roku” – informuje CMM-IMGW. To oznacza, że spodziewać się możemy pierwszych przymrozków między 9 a 15 października.