Olsztyński zamek kapituły warmińskiej dołącza do elitarnego grona pomników historii

Właśnie dodano kolejną perełkę na listę pomników historii – Zamek kapituły warmińskiej w Olsztynie. To już 125. obiekt zasługujący na takie wyróżnienie i siódmy na Warmii i Mazurach. Uznany został za wartość historyczną, a zwłaszcza za zachowanie pierwotnej struktury architektonicznej w stylu gotyckim. Dodatkowym atutem zamku jest związane z nim życie i twórczość wybitnego naukowca Mikołaja Kopernika.

Piotr Żuchowski, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur, podał dzisiaj te ekscytujące wiadomości. Proces wpisania zamku na listę pomników historii trwał sześć lat. Doceniono go za jego historyczne, artystyczne oraz naukowe znaczenie. Autentyczność olsztyńskiego zamku jako cennego przykładu architektury gotyckiej oraz jego funkcje administracyjne i naukowe to główne powody dla których uzyskał ten prestiżowy tytuł.

„Naszym zamkiem niezmiernie cieszy fakt, że jest autentyczny. W Olsztynie możemy doświadczyć prawdziwej gotyki, nasz zamek przenosi nas do XIV wieku”, mówił Żuchowski. Przypomniał również o ważnym znaczeniu Mikołaja Kopernika w historii tego miejsca.

Wpis na listę pomników historii obejmuje głównie gotycką część zamku, choć obiekt posiada również skrzydło w stylu barokowym.

Zamek w Olsztynie to najstarsza budowla w mieście, która powstała jeszcze przed jego założeniem w 1353 roku. Był on miejscem zamieszkania administratorów kapituły warmińskiej. W przypadku jakiegokolwiek niebezpieczeństwa w Fromborku, kapituła przenosiła do Olsztyna swoje cenne przedmioty i archiwum. W epoce nowożytnej na zamku znajdowała się szkoła i kaplica ewangelicka, a przed wybuchem wojny mieszkały tu kluczowe wschodniopruskie osobistości. Po zakończeniu wojny, kiedy Olsztyn stał się częścią Polski, zamek został przekształcony w regionalne muzeum, które organizował i zabezpieczał eksponaty Hieronim Skurpski.