Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie otrzyma drugi rezonans magnetyczny

W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie już niedługo zainstalowany zostanie nowy rezonans magnetyczny wart blisko 5,5 miliona złotych. Informację tę przekazał podczas swojej wizyty w Olsztynie minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński. Zapewnił, że urządzenie, które pochodzi od Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, zostanie zamontowane w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Zaznaczył także, że miał okazję zobaczyć miejsce, w którym znajdzie się to zaawansowane technologicznie urządzenie.

Obecnie placówka dysponuje jednym rezonansem magnetycznym, co jednak nie jest wystarczające do obsługi wszystkich pacjentów. Czas oczekiwania na badanie ze skierowania ambulatoryjnego wynosi ponad trzy miesiące. Jak wyjaśnia dyrektor szpitala, Krystyna Piskorz-Ogórek, co miesiąc wykonuje się tam ponad 400 badań, z czego 300 to badania dla pacjentów hospitalizowanych.

Zgadza się z tym senator Prawa i Sprawiedliwości, Bogusława Orzechowska, kandydująca na drugą kadencję. Potwierdziła, że drugi rezonans magnetyczny znacznie wzmocni możliwości diagnostyczne placówki, umożliwiając realizację badań profilaktycznych oraz skróci czas oczekiwania na badania. Pochwaliła szpital za wysoki standard opieki nad młodymi pacjentami.

Marcin Kuchciński, Wicemarszałek województwa, zwrócił uwagę, że decyzja o przekazaniu rezonansu to świetna wiadomość dla szpitala, który inaczej musiałby ponieść koszt rzędu 5,5 miliona złotych. Zbigniew Purpurowicz, kandydat PiS do Senatu, podkreślił rolę placówki w systemie opieki zdrowotnej regionu.

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości, Iwona Arent, zauważyła potrzebę większego dofinansowania rządowego dla Olsztyna i okolic w ramach wielu inwestycji.

Uruchomienie nowego rezonansu planowane jest na koniec tego roku, po dokonaniu niezbędnych adaptacji pomieszczeń szpitalnych.