Dzień otwarty dla młodych programistów na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie jest dzisiejszym gospodarzem Code Week, wydarzenia skoncentrowanego na nauce programowania i dyskusji o cyberbezpieczeństwie. To wydarzenie odbywa się w Kortosferze, centrum innowacyjnym zlokalizowanym na kampusie uniwersyteckim.

Code Week to polska wersja Europejskiego Tygodnia Programowania. Wydarzenie zostało zainicjowane przez Ministerstwo Cyfryzacji i Narodowy Instytut Łączności (NASK). Olsztyńska uczelnia jest jednym z miejsc w kraju, gdzie dzisiaj rozpoczęły się wydarzenia tej inicjatywy. Jak podkreśla Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji i kandydat PiS do Sejmu, planowane są różnorodne aktywności na terenie całej Polski dla osób w każdym wieku zainteresowanych kodowaniem.

Kortosfera przyciągnęła głównie dzieci. Kuba, dziewięcioletni uczestnik, był zachwycony możliwością sterowania robotami za pomocą tabletu. Również Wojtek, jedenastolatek, wyraził podobne emocje dotyczące wydarzenia.

Jak podkreślił dyrektor Kortosfery, Mateusz Pikuliński, w ramach wydarzenia nie tylko prowadzone są warsztaty z kodowania i robotyki, ale także organizowane są szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa dla dzieci i dorosłych.

Podkreślając znaczenie takiego wydarzenia jak Code Week, Mateusz Mrozek z NASK zaznaczył, że ta inicjatywa jest skierowana ku przyszłości. Projekt ten ma na celu przygotować młode pokolenie do świata, który ciągle się zmienia i którego obecnie nie możemy w pełni przewidzieć.

Oprócz dzisiejszego wydarzenia w Kortosferze, w Olsztynie zaplanowano również warsztaty związane z bezpieczeństwem w sieci dla seniorów. Te dodatkowe zajęcia odbędą się w niedzielę, 8 października, o godzinie 13 w Hotelu Kopernik.