Inauguracja programu "Laptop dla Nauczyciela"

Program o nazwie „Laptop dla Nauczyciela” oficjalnie rozpoczął swoją działalność. Pierwszy bon, o wartości 2,5 tysiąca złotych, został zrealizowany w mieście Olsztynek. W pierwszej fazie programu, nauczyciele edukujący uczniów w klasach 4-8 mogą występować z wnioskami do dyrektorów szkół o przyznawanie bonów na zakup sprzętu komputerowego.

Minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński, podkreślił, że rozliczenia z dostawcą są realizowane bezgotówkowo. Jeżeli nauczyciel ma zamiar zakupić sprzęt o wyższych parametrach, bon może posłużyć jako część kwoty. Bon jest przyznawany raz na 5 lat.

Realizacja bonów będzie możliwa w sieci 2,5 tysiąca sklepów, które zgłosiły chęć udziału w programie. Bożena Merchel, nauczycielka informatyki w Szkole Podstawowej nr 2 w Olsztynku, uważa, że komputery są niezbędne w procesie edukacji. Zwróciła uwagę na wiele ciekawych aplikacji i materiałów dostępnych online, które można wykorzystać do rozwijania umiejętności uczniów.

Program „Laptop dla Nauczyciela” ma na celu stopniowe włączanie kolejnych grup pedagogów, wychowawców i innych pracowników szkolnictwa. Do końca bieżącego roku szkolnego bon na laptopa ma trafić do wszystkich nauczycieli w Polsce.

Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji, zapewnił, że wszyscy pedagodzy – niezależnie od tego, czy pracują w publicznym, czy prywatnym systemie edukacji, czy uczą na poziomie podstawowym czy ponadpodstawowym, czy pracują w zwykłych czy artystycznych szkołach – otrzymają sprzęt komputerowy. Wartość bonu na zakup komputera będzie waloryzowana o poziom inflacji i będzie przyznawany co 5 lat.