Triumf olsztyńskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji na Mistrzostwach Świata Służb Bezpieczeństwa

Olsztyński oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji zasłynął podczas Mistrzostw Świata Służb Bezpieczeństwa w Piłce Nożnej, które odbyły się w Lome – stolicy Togo. Wydarzenie to było nie tylko okazją do rywalizacji sportowej, ale również promowało Olsztyn i jego region.

Tegoroczna edycja, która była już 22. w historii, zgromadziła setki uczestników z różnych stron świata: Europy, Azji, Afryki oraz Ameryk Północnej i Południowej. Wśród 22 drużyn zmagających się o tytuł mistrza, jedyna reprezentacja Polski pochodziła z Olsztyna – była to drużyna PZU IPA Region Olsztyn.

Przemysław Smoliński, członek stowarzyszenia IPA Region Olsztyn, wyjawił, że przygotowania do turnieju trwały od początku roku. Określił to wydarzenie jako największe logistyczne i finansowe wyzwanie w historii drużyny. Pomimo wielu trudności udało się im odpowiednio zaplanować i zrealizować wyjazd na mistrzostwa.

Polska drużyna w swojej grupie rozegrała siedem meczów, z czego trzy wygrała, a cztery zakończyły się remisem. W półfinale pokonali graczy z Nigerii, jednak w finale, po rzutach karnych, musieli uznać wyższość drużyny z Kanady. Ciekawym jest, że dwa lata wcześniej, podczas identycznej imprezy w Belgii, to Polacy okazali się lepsi w finale z tą samą drużyną.

Jednak wyjazd do Togo nie ograniczał się tylko do aspektu sportowego – jak podkreśla Przemysław Smoliński. Dzięki wsparciu lokalnych instytucji, jak Urząd Miasta w Olsztynie czy Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, policjanci zabrali ze sobą materiały promocyjne Warmii i Mazur. Rozdawali je zarówno konkurentom na boisku, organizatorom wydarzenia, jak i miejscowym dzieciom.

Uczestnicy turnieju również wspierali finansowo centrum badań i opieki nad osobami cierpiącymi na anemię sierpowatą w Lome. Wydarzeniem towarzyszącym mistrzostwom było sympozjum policyjne, w którym uczestniczyli reprezentanci IPA Region Olsztyn.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji (International Police Association) jest największym na świecie stowarzyszeniem policyjnym, zrzeszającym niemal 400 tys. członków w 65 krajach. Jest to organizacja niezależna, integrująca wszystkich funkcjonariuszy policji, bez względu na stopień, edukację, płeć, rasę, język czy wyznanie. Jest neutralna politycznie, gospodarczo i religijnie.

Olsztyńscy funkcjonariusze z IPA wielokrotnie organizowali konwoje z pomocą humanitarną dla Ukrainy, dotkniętej konfliktem z Rosją.