Obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w sferze kultury i nauki

W bieżącym roku, znanym jako Rok Mikołaja Kopernika, obchodzimy 550. rocznicę urodzin wybitnego uczonego. W Olsztynie, mieście, w którym uczeń spędził kilka lat swojego życia, możliwe jest zwiedzanie unikatowych ekspozycji dedykowanych tej niezwykłej postaci.

Będąc przez blisko pięć lat (1516-21) głównym administratorem dóbr kapituły warmińskiej, Mikołaj Kopernik zamieszkiwał i prowadził badania astronomiczne na terenie olsztyńskiego zamku. Stanowi to najważniejszy przyczynek do sławy tego miasta przenikniętego duchem nauki.

Podczas Roku Mikołaja Kopernika, Olsztyn stanowi gospodarza dla różnorodnych wydarzeń związanych z tą postacią. Odbyły się tu już Światowy Kongres Kopernikański, Światowy Zjazd Lekarzy Polskich oraz Zjazd Szkół Kopernikańskich. Obecnie, w Olsztynie można odwiedzić dwie ciekawe ekspozycje poświęcone temu znakomitemu badaczowi.

Do końca października, dokładnie do 28 dnia tego miesiąca, w bibliotece Planeta 11 mieszczącej się przy al. Piłsudskiego, można podziwiać wystawę zatytułowaną „Mikołaj Kopernik – rewolucja na niebie i Ziemi”. Jest to projekt stworzony przez stowarzyszenie ARS et LIBER. Jak mówi Jacek Smółka, kierownik biblioteki, wystawa ta pozwala na odkrywanie innych pasji Kopernika – był on nie tylko astronomem, ale także matematykiem, lekarzem, prawnikiem, ekonomistą i amatorem przekładów literatury.

W sąsiadującym Olsztyńskim Planetarium dostępna jest do 15 listopada ekspozycja „Copernicus Open” – kolekcja karykatur ukazujących Kopernika. Ta niecodzienna inicjatywa to efekt współpracy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Olsztynie z rysownikami z całego kraju. Wystawę tworzą prace 58 artystów z Polski, Ukrainy, Bułgarii, Rosji i Kanady, a pomysłodawcą i kuratorem ekspozycji jest Zbigniew Piszczako.