Jarmarki Bożonarodzeniowe w Olsztynie: harmonogram świątecznych wydarzeń

Z nadejściem listopada, kiedy sklepy zaczynają wypełniać się świątecznymi dekoracjami i słodyczami, mieszkańcy Olsztyna zastanawiają się już nad tym, co planują na grudzień. W tym roku Olsztyn poprze swój bożonarodzeniowy harmonogram aż trzema jarmarkami. Jak jednak odnaleźć się wśród tych wszystkich wydarzeń? Na szczęście, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, Pan Mariusz Sieniewicz, postanowił przybliżyć nam wszystkie ważne informacje.

Mariusz Sieniewicz podkreśla, że zrozumienie harmonogramu jarmarków może być dla niektórych mieszkańców wyzwaniem, nawiązując do „językowego niechlujstwa i skrótów myślowych”, które mogą prowadzić do pewnego zamieszania. Pragnie więc uporządkować te informacje:

Przez długie lata miejsce to było znane głównie jako gospodarz jednego eventu – Warmińskiego Jarmarku Świątecznego, który do 2018 roku organizowany był przez samorząd Miasta Olsztyna na Starym Mieście.

W 2019 roku organizację tego jarmarku przejął Miejski Ośrodek Kultury, a dokładnie jego Biuro Festiwalowe. W latach 2019 i 2020 odbyły się dwie edycje pod nazwami „Naturalnie święta” i „Jarmark taki sam jak nigdy”. Dyrektor Sieniewicz chwali te edycje, podkreślając wkład Natalii Tejs, Piotra Podgórskiego, Joanny Ejsymont oraz całej ekipy MOK.

Rok 2021 przyniósł pewne zmiany. Miasto nie przyznało dotacji na organizację Warmińskiego Jarmarku Świątecznego. W związku z tym MOK musiał podjąć decyzję, czy pozostawić Stare Miasto bez żadnej imprezy, czy stworzyć coś w zamian. Postanowiono zorganizować dwudniowy cykl wydarzeń animacyjno-koncertowych pod nazwą „Święta. Dobrze Was widzieć” w dniach 18-19 grudnia.

W tym samym czasie Kuźnia Społeczna inicjuje swój projekt: „Pierwszy Olsztyński Jarmark Świąteczny”, który odbędzie się w tych samych dniach. Tak więc w roku 2021 mamy dwie świąteczne imprezy: „Święta. Dobrze was widzieć” – wydarzenie artystyczne i animacyjne oraz Pierwszy Olsztyński Jarmark Świąteczny – wydarzenie jarmarkowe, festynowe, rękodzielnicze i targowe.

Pomimo pewnych napięć związanych z dublowaniem dat, zarówno MOK jak i Kuźnia Społeczna są zdeterminowane do znalezienia kompromisu. Plan na przyszły rok zakłada unikanie pokrywających się terminów i skupienie się na komplementarności ofert: MOK będzie koncentrować się na wydarzeniach artystyczno-animacyjnych, natomiast Kuźnia na ofercie jarmarkowej.

W 2022 roku zaplanowano trzy imprezy:
– 10-11 grudnia: „Święta. Dobrze Was widzieć” – dwudniowy cykl koncertów i animacji na Targu Rybnym (Stare Miasto).
– 17-18 grudnia: Drugi Olsztyński Jarmark Świąteczny – dwudniowy cykl w Kuźni Społecznej (ul. Kotańskiego)
– 9-10 grudnia: „ŚWIĘTA. DOBRZE WAS WIDZIEĆ” – dwudniowa impreza na Targu Rybnym, organizowana przez MOK i wzbogacona o świąteczne iluminacje części Starego Miasta.