Talenty Roku 2023: Olsztyńska gala uhonorowuje lokalne talenty

Olsztyn to miasto pełne utalentowanych ludzi, co potwierdza wiele okazji. Najnowszym dowodem na to jest ogłoszenie zwycięzców najświeższej odsłony konkursu „Talenty Roku 2023”, który jest organizowany pod egidą stowarzyszenia Pro Kultura i Sztuka.

Na wyjątkowej gali uznania znajdują lokalni twórcy, artyści oraz popularyzatorzy humanistycznej wiedzy. Już po raz siedemnasty miała miejsce ceremonia wręczenia nagród „Talent Roku” oraz „Talent Roku-Talent Olsztyna”.

— Po dokonaniu oceny 10 formalnie zatwierdzonych wniosków oraz po przeglądzie licznych rekomendacji, Kapituła podjęła decyzję o końcowym rozmieszczeniu nagród i ich przyznaniu wszystkim nominowanym — informuje prezes stowarzyszenia, Elżbieta Mierzyńska.

Nagrody, czyli tytuł Talent Roku 2023 oraz pamiątkowe statuetki otrzymali:
* Wiktoria Przęczek, młoda 16-letnia śpiewaczka z Wadąga
* Julia Płocharczyk, triumfatorka Europejskiego Konkursu Piosenki ze Szczytna
* Agnieszka Cichoń-Kamińska, fotograf i malarka z Olsztyna
* Adam Wyżlic, plastyk z Olsztyna
* Kornelia Falk, artystka zaangażowana w muzykę i taniec z Działdowa
* Nagroda specjalna Talent Roku-Talent Olsztyna: Ernest Świerczyński, doktor astronomii.

— To właśnie kultura jest fundamentem naszej lokalnej tożsamości, umożliwia głębsze zrozumienie otaczającego nas świata, a także wzmacnia i kształtuje wyjątkowe relacje między ludźmi — wyraża swoje przekonanie prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Jestem przekonany, że poszukiwanie talentów to działanie pracochłonne i skomplikowane, ale patrząc na tegorocznych laureatów Gali – jest to praca warta włożonego wysiłku.

W historii konkursu Kapituła uhonorowała łącznie 134 twórców z całego regionu.