Trzy konkursy profrekwencyjne w perspektywie wyborów: nagrody na rozwój lokalnych społeczności

Przed zbliżającymi się wyborami, ogłoszono trzy odmiennie strukturyzowane konkursy profrekwencyjne. Pierwszy z nich, znany jako „Bitwa o remizy”, jest skierowany do gmin o populacji nie przekraczającej 20 tysięcy mieszkańców. W tym konkursie, najwyższa frekwencja wyborcza przekłada się na nagrodę w wysokości 1 miliona złotych, przeznaczoną na renowację remizy lub innego budynku publicznego.

Kolejnym z konkursów jest tak zwany „konkurs na największą frekwencję”. Gminy, które liczą do 20 tysięcy mieszkańców i odnotują najwyższą frekwencję w swoim powiecie, mogą liczyć na nagrodę – milion złotych na budżet obywatelski. Jak podkreślił rzecznik wojewody Krzysztof Guzek, fundusze te mogą być wykorzystane zgodnie z wolą mieszkańców.

Dodatkowo, uczestnictwo w konkursach może przynieść korzyści również tym gminom o liczbie mieszkańców do 20 tysięcy, gdzie frekwencja wyniesie ponad 60 procent. W takim wypadku gmina otrzyma 250 tysięcy złotych na rozwijanie działalności takich organizacji jak koła gospodyń wiejskich, zespoły ludowe i orkiestry dęte, oraz dodatkowe 250 tysięcy złotych na wsparcie lokalnego klubu sportowego.

Według informacji podanych przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej, spośród 100 małych gmin (do 20 tys. mieszkańców) województwa warmińsko-mazurskiego, aż 66 spełni wymogi frekwencyjne w ostatnim z konkursów.

Przewiduje się, że wiele gmin z tego regionu skorzysta z tych trzech konkursów. Na przykład Stawiguda, gdzie frekwencja była najwyższa w regionie (83,4%), spełnia wszystkie kryteria. Radio Olsztyn sprawdziło również innych potencjalnych beneficjentów – Reszel również może być jednym z nich. Frekwencja wyborcza była tam na poziomie 62,17%, co oznacza, że Reszel powinien otrzymać 1 milion złotych na budżet obywatelski i dodatkowe środki na modernizację remizy oraz wspieranie lokalnych inicjatyw jak koła gospodyń wiejskich czy klub sportowy.