Olsztyn angażuje mieszkańców w świadome zarządzanie odpadami!

27 października Aura Centrum Olsztyna, a 28 października Galeria Warmińska, zapraszają od godzin 11:00 do 19:00 na akcję edukacyjną nazwaną „Śmiecioodpowiedzialni”. Zorganizowane wydarzenie oferować będzie mnóstwo atrakcji w postaci naukowych wystaw i aktywnych działań, które pomogą uczestnikom lepiej zrozumieć zasady segregacji odpadów. Wszystkie osoby, które zdecydują się wziąć udział w akcji, będą miały okazję do nauki poprzez zabawę i rywalizację w quizach z nagrodami. Dodatkowo, odbędzie się zbiórka drobnych elektroodpadów. Pierwsze sto osób, które przekażą niepotrzebne urządzenia, otrzyma sadzonkę wrzosu oraz ekobombę ogrodnika dla stworzenia własnej łąki kwietnej. Dodatkowym punktem programu będzie możliwość zwiedzenia śmieciarki i dowiedzenia się, co dzieje się z posegregowanymi odpadami.

Efektywne zarządzanie odpadami jest tematem, o którym mówi się od lat, ale nadal stanowi jedno z kluczowych wyzwań współczesności. Obecne niejasności dotyczą nie tylko tego, co i gdzie należy wyrzucać, ale także tego, co zdarza się ze śmieciami po ich odebraniu. Z uwagi na brak jasnych oznaczeń i często błędne komunikaty na temat właściwej segregacji, zaplanowano wydarzenie „Śmiecioodpowiedzialni”. Akcja odbędzie się 27 października w Aura Centrum Olsztyna oraz 28 października w Galerii Warmińskiej, a organizowane jest we współpracy z lokalnymi partnerami zajmującymi się gospodarowaniem odpadami – Zakładem Gospodarki Odpadów Komunalnych oraz firmami Mazur Electrorecycling i KOMA.

Podczas akcji klienci będą mogli dołączyć do zbiórki małych elektroodpadów, takich jak małe urządzenia RTV i AGD (np. komputery, laptopy, drukarki, skanery domowego użytku i sprzęt do kopiowania, radia, odtwarzacze, kamery, mikrofalówki, odkurzacze, żelazka, tostery, frytkownice, miksery, suszarki do włosów, prostownice i lokówki, maszyny do szycia, kuchenki elektryczne, narzędzia elektryczne, drony, młynki do kawy i ekspresy do kawy, wentylatory elektryczne, wagi) oraz inne urządzenia zasilane prądem lub bateriami. Pierwsza setka osób, które oddadzą swoje elektrośmieci, otrzyma rośliny miododajne. Specjalne kontenery na elektroodpady, baterie, świetlówki i żarówki dostarczy firma Mazur Electrorecycling zarówno do Aura Centrum Olsztyna jak i Galerii Warmińskiej.

Przed Galerią Warmińską przy fontannie, firma KOMA zaprezentuje śmieciarkę. Ta edukacyjna prezentacja pojazdu pozwoli zrozumieć, co dzieje się z odpadami po ich segregacji. Szczegółowe informacje o akcji, quizach i materiałach edukacyjnych oraz regulaminie zbiórki można znaleźć na stronie www.smiecioodpowiedzialni.pl.