Wysoka frekwencja wyborcza przynosi gminom znaczne środki finansowe

Wybory parlamentarne przyniosły mnóstwo zwycięzców konkursów związanych z frekwencją wyborczą, w tym wielu z województwa warmińsko-mazurskiego. Gminy liczące do 20 tysięcy mieszkańców miały okazję do udziału aż w trzech takich konkursach, które zostały ogłoszone przed wyborami.

Pierwszy z nich, nazwany „Bitwą o remizy”, oferował milion złotych na modernizację remizy lub innego obiektu użyteczności publicznej dla tych spośród gmin o liczbie mieszkańców nieprzekraczającej 20 tysięcy, które powitały największą frekwencję wyborczą. Następnie, według rzecznika wojewody Krzysztofa Guzka, drugi konkurs przewidywał milion złotych na budżet obywatelski dla gminy o największej frekwencji w swoim powiecie, gdzie liczba mieszkańców nie przekracza 20 tysięcy. Te pieniądze miały być przeznaczone na cele określone przez mieszkańców.

Dodatkowo, jak podaje Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej, gminy do 20 tysięcy mieszkańców, w których frekwencja przekroczyła 60%, mogą liczyć na dodatkowe środki. W takim przypadku, wybrana gmina otrzymywała 250 tysięcy złotych na rozwój działalności kół gospodyń wiejskich, zespołów ludowych i orkiestr dętych, oraz dodatkowe 250 tysięcy złotych dla lokalnego klubu sportowego. Według informacji serwisu, aż 66 z 100 małych gmin województwa warmińsko-mazurskiego spełniło te kryteria.

Wiele tych gmin cieszy się korzyściami z wszystkich trzech konkursów. Stawiguda jest jednym z przykładów, gdzie frekwencja wyniosła imponujących 83,4% i spełniono wszystkie wymogi. Podobnie sytuacja ma się w Reszlu, gdzie frekwencja wynosiła 62,17%. Tam również oczekuje się triady nagród: miliona złotych na budżet obywatelski, dofinansowania na modernizację remizy oraz po 250 tysięcy złotych na koła gospodyń wiejskich i lokalny klub sportowy.