Ekspansja defibrylatorów w Olsztynie

W rezultacie realizacji jednego z wniosków wynikających z Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, miasto Olsztyn przygotowuje się do znaczącego wzrostu liczby ogólnodostępnych defibrylatorów. Te urządzenia służą do przeprowadzania reanimacji, a ich rosnąca obecność ma na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa miejskich mieszkańców.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez olsztyński urząd miasta, plan ten jest częścią większego projektu o nazwie „AED: Akcja-Edukacja-Defibrylacja!”. Projekt ma za zadanie nie tylko zwiększyć liczbę defibrylatorów dostępnych dla publiczności, ale także wprowadzić je w nowe lokalizacje w głównym mieście regionu.

Przed rozszerzeniem projektu, w Olsztynie dostępne było 38 takich urządzeń. Teraz jednak, liczba ta ma wzrosnąć o kolejne siedem. W ramach dodatkowych działań edukacyjnych, 42 szkoły w Olsztynie otrzymają zestawy edukacyjne związane z tematyką ratunkową.

Twórca projektu, Michał Mazuchowski, dodał również, że blisko sto nauczycieli przejdzie kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. Ten dodatkowy wysiłek edukacyjny ma za zadanie umocnić i uaktualnić ich obecną wiedzę, zgodnie z najnowszymi wytycznymi Europejskiej i Polskiej Rady Resuscytacji.

Projekt zyskał poparcie społeczności lokalnej, triumfując w głosowaniu na propozycje miejskie w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego w 2021 roku.