Bezpieczeństwo na drogach: natychmiastowa interwencja strażnika więziennego i policjanta uniemożliwia jazdę nietrzeźwemu kierowcy

W środowy dzień 18 października, centrala Komendy Miejskiej Policji z Olsztyna odebrała zgłoszenie dotyczące potencjalnego przypadku jazdy pod wpływem alkoholu. Zdarzenie miało miejsce w miejscowości Mątki, leżącej w gminie Jonkowo. Informacje przekazał strażnik więzienny z olsztyńskiego Aresztu Śledczego, który zauważył nietypowe zachowanie kierowcy na drodze.

Strażnik opisał sytuację, w której pojazd tracił kontrolę nad swoim torem jazdy, wielokrotnie zjeżdżając na pobocze drogi, aż w końcu zatrzymując się w rowie przydrożnym. Strażnik zareagował natychmiast – podbiegł do samochodu i uniemożliwił dalszą podróż nietrzeźwemu mężczyźnie poprzez wyłączenie silnika pojazdu. Następnie powiadomił o zaistniałym zdarzeniu służby policyjne.

Na miejscu interweniował funkcjonariusz z Posterunku Policji w Jonkowie, który przybył na wezwanie dyżurnego. Okazało się, że sprawcą całego zdarzenia był 69-letni mężczyzna, który siedział za kierownicą samochodu marki Opel. Przeprowadzone na miejscu badanie alkomatem wykazało obecność 1,5 promila alkoholu w organizmie kierowcy.

Dzięki sprawnej reakcji strażnika więziennego i natychmiastowej interwencji dzielnicowego z Posterunku Policji w Jonkowie, nietrzeźwy kierowca został szybko wyeliminowany z ruchu drogowego. Co więcej, jak ujawniły policyjne systemy, mężczyzna miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdu. Całe zdarzenie zostało udokumentowane przez policję i materiał dowodowy skierowany do sądu. Zgodnie z polskim prawem, niestosowanie się do orzeczeń sądu może skutkować karą pozbawienia wolności do 5 lat. Dodatkowo, prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do 3 lat.

Całe zdarzenie pokazuje, że szybka i odpowiednia reakcja świadków może pomóc w utrzymaniu bezpieczeństwa na drogach i pociągnięciu do odpowiedzialności osób łamiących prawo.