Przez doświadczenie i wiedzę ku kulinarnemu odkryciu – warsztaty uczniów z olsztyńskiej szkoły gastronomicznej

Za nami czterotygodniowa seria warsztatów, które odbywały się pod hasłem „Od pola przez wiedzę i smak ku lepszej przyszłości”. Warsztaty te stanowiły integralną część edukacji uczniów Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie. W trakcie tych zajęć, młodzi adepci sztuki kulinarnej mieli okazję poznać lokalnych producentów żywności oraz produkowane przez nich surowce.

Wioletta Rutkowska, dyrektorka tej placówki, zaznaczyła, że każde spotkanie miało na celu ukazanie uczniom innych aspektów gastronomii. Pierwszy warsztat skupiał się na pieczeniu ciast, następny na przygotowaniu dań rybnych, a kolejne na produkcji wędlin i mięs. Oddzielnym tematem były potrawy przyrządzane z wykorzystaniem sera koziego. Młodzież była oczarowana różnorodnością tematów.

Za organizację warsztatów odpowiadało Stowarzyszenie Południowa Warmia.

Aleksandra Wiśniewska, uczennica klasy 4Tb Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie, zdobyła najwyższą nagrodę Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego na Targach Poznańskich „Smaki Regionu”. Jej triumf zawdzięcza ciastkom na palcu kręconym. Uczennica opowiedziała, że miłość do gotowania jest w jej rodzinie przekazywana z pokolenia na pokolenie. Wiśniewska uwielbia wspominać swoją babcię, która z uśmiechem wyjaśniała, że tajemnica ciastek nie polega na kręceniu ciasta na palcu i wrzucaniu go do tłuszczu. Prawda była taka, że korzystała ona z worka cukierniczego. Aleksandra dodała także, że ma w domu trzy, a nawet cztery segregatory pełne przepisów przekazanych przez babcię.

Młoda kucharka już teraz rozważa udział w kolejnych konkursach kulinarncyh. Chciałaby tam zaprezentować ciasto z owocami przepis na które również pochodzi od jej babci.