21-letni mężczyzna skazany na więzienie za spowodowanie śmiertelnego wypadku pod wpływem alkoholu

Sąd Okręgowy w Olsztynie wydał wyrok, na mocy którego 21-letni mężczyzna został skazany na bezwzględne odbycie kary więzienia. Decyzja ta była odpowiedzią na poważną zbrodnię, którą popełnił młody człowiek – prowadząc samochód pod wpływem alkoholu, spowodował śmiertelny wypadek. Sąd dodatkowo nałożył na niego dożywotni zakaz prowadzenia jakichkolwiek pojazdów mechanicznych. Informacje o tym wyroku przekazał Adam Barczak, rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Jak wspomniano, Sąd Rejonowy w Nidzicy 11 października tego roku wydał wyrok skazujący Mateusza S., 21-letniego oskarżonego o spowodowanie tragicznego wypadku drogowego pod wpływem alkoholu, w którym jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne. Kara wynosiła 3 lata i 8 miesięcy pozbawienia wolności.

Wypadek miał miejsce 28 maja poprzedniego roku, około godziny 20, na drodze pomiędzy Nową Wsią Wielką a Szczepkowem Borowem, na terenie gminy Janowiec Kościelny. Mateusz S., kierując samochodem marki Peugeot i mając w pojeździe cztery inne osoby, stracił kontrolę nad pojazdem. Skutkiem tego zdarzenia było śmierć 16-letniej pasażerki na miejscu, natomiast pozostałe osoby w wieku od 16 do 20 lat zostały przewiezione do szpitala z powodu odniesionych obrażeń.

Według prokuratora, Mateusz S. celowo złamał przepisy ruchu drogowego, prowadząc samochód pod wpływem alkoholu i nie dostosowując prędkości do warunków na drodze. Sytuacja ta doprowadziła go do zjechania na lewe pobocze i uderzenia w drzewo. Dodatkowo, Mateusz S. miał dwie inne zarzuty dotyczące jazdy samochodem pod wpływem alkoholu, pomimo sądowego zakazu prowadzenia jakichkolwiek pojazdów mechanicznych.

Proces dotyczący śmiertelnego wypadku toczył się przed Sądem Rejonowym w Nidzicy. Na rozprawie 3 października Mateusz S. przyznał się do zarzucanych mu czynów i przeprosił za swoje działania. Złożył również wniosek o dobrowolne poddanie się karze, z czym prokurator się zgodził.

Podczas wydawania wyroku 11 października, Sąd Rejonowy w Nidzicy uznał Mateusza S. za winnego i skazał go na łączną karę pozbawienia wolności na okres 3 lat i 8 miesięcy. Do kary dołączono również dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych oraz nakaz zapłaty 10 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Dodatkowo, sąd nakazał skazanemu wypłacenie kwoty 10 tys. zł każdemu z dwóch pokrzywdzonych jako odszkodowanie.

Wyrok w tej sprawie nie został zaskarżony i obecnie jest prawomocny.