12 incydentów drogowych w ciągu jednego dnia na terenie Olsztyna i powiatu olsztyńskiego – apel o ostrożność

W ciągu zaledwie 24 godzin, służby policyjne zostały skierowane do 12 różnych incydentów drogowych na obszarze Olsztyna oraz powiatu olsztyńskiego. Zwracamy się z apelem do wszystkich użytkowników dróg o zachowanie zwiększonej ostrożności. Jest to szczególnie ważne dla kierowców, którzy powinni mieć na uwadze, że intensywne opady śniegu oraz niskie temperatury mogą prowadzić do poślizgu na nawierzchniach wielu dróg. Nie zawsze dopuszczalna prędkość jest jednocześnie prędkością bezpieczną podczas trudnych warunków na drodze!

23 listopada 2023 roku, dyżurny oficer Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał informację o incydencie na drodze wojewódzkiej numer 530, blisko miejscowości Świątki. Wstępne ustalenia funkcjonariuszy pracujących na miejscu zdarzenia pokazały, że 33-letni mężczyzna prowadzący ciężarówkę marki MAN stracił kontrolę nad swoim pojazdem i wpadł do rowu przydrożnego. Na szczęście, nie doszło do żadnych ofiar w wyniku tego zdarzenia. Przewożony ładunek wypadł z pojazdu, co spowodowało utrudnienia w ruchu drogowym aż do momentu usunięcia pojazdu przez holownik. Badanie alkomatem przeprowadzone przez policję wykazało, że kierowca był trzeźwy. Wydaje się, że przyczyną zdarzenia mogła być śliska nawierzchnia drogi.

Tego samego dnia, miało miejsce kolejne zdarzenie drogowe, tym razem blisko miejscowości Klebark Wielki, gdzie doszło do kolizji pomiędzy pojazdem ciężarowym a samochodem osobowym. Podobnie jak w przypadku poprzedniej sytuacji, nikt nie został poszkodowany i wszyscy uczestnicy byli trzeźwi.

Chcielibyśmy ponownie przypomnieć o konieczności zachowania ostrożności na drogach podczas opadów śniegu i niskich temperatur. Warunki te powodują śliską nawierzchnię, pogarszając przyczepność pojazdu do drogi i wydłużając dystans hamowania. W takich sytuacjach absolutnie niezbędne jest dostosowanie prędkości do panujących warunków oraz zachowanie bezpiecznej odległości od innych pojazdów.