Złamanie rytmu zimy: pogorszenie warunków na drogach w całym kraju

Warunki na drogach uległy pogorszeniu. W licznych rejonach, jazda może być utrudniona z powodu śliskiej nawierzchni oraz opadającego śniegu. Policjanci z Tychów wyrażają swoje zaniepokojenie i apelują do kierowców o ostrożność, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa pieszych. Przywiązują również uwagę do faktu, że piesi muszą pamiętać o konsekwencjach takich warunków – wydłużonym czasie hamowania i znaczeniu noszenia odblasków.

„Warunki jazdy na drogach prawie w całej Polsce stanowią teraz większe wyzwanie. Zmagamy się ze śliskością, opadami śniegu, a także cyklicznym topnieniem i marznięciem. Jeśli decydujemy się podróżować samochodem, powinniśmy zachować wolniejsze tempo i większą ostrożność. Trzymajmy odpowiedni dystans od pojazdu poruszającego się przed nami. W przypadku nagłego zahamowania, taki nawyk może nas uchronić przed kolizją” – ostrzegają tyscy funkcjonariusze policji.

Jest niezbędne, aby kierowcy byli świadomi, że nawet najbardziej zaawansowany system hamowania nie zabezpieczy przed tzw. „szklanką” na drodze. Każdy manewr powinien być przeprowadzany z zachowaniem spokoju i ostrożności.

Przedstawiciele sił porządkowych podkreślają również konieczność zachowania szczególnej ostrożności w pobliżu przejść dla pieszych. „Rozpoczynajmy hamowanie przed przejściami z dużym wyprzedzeniem. Pamiętajmy, że na chodnikach i przejściach dla pieszych nawierzchnia może być śliska. Zstąpienie z chodnika może zająć więcej czasu, a łatwo o poślizgnięcie się i upadek, często bezpośrednio pod kołami nadjeżdżającego samochodu” – przypominają.

Ostrożności powinni zachować również piesi – nie powinni przekraczać jezdni w miejscach niedozwolonych, biec przez nią ani wchodzić na przejście dla pieszych tuż przed nadjeżdżającym pojazdem. Należy pamiętać, że droga hamowania pojazdu to kilka metrów, a na śliskiej nawierzchni ta odległość może znacznie wzrosnąć.

Tylko w dzisiejszym dniu, począwszy od wczesnych godzin porannych, miały miejsce incydenty z udziałem pieszych w okolicach al. Piłsudskiego i ul. Dworcowej.