Opłaty za nieprawidłowe parkowanie w Olsztynie wzrastają. Nowe taryfy wprowadzone od przyszłego roku

Rok 2022 przyniesie mieszkańcom Olsztyna zwiększenie opłat za usuwanie samochodów zaparkowanych w miejscach zabronionych lub stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa. Decyzję o podwyższeniu stawek, które obejmują również koszty przechowywania pojazdów na monitorowanym parkingu, podjęła rada miejska.

Nowe stawki prezentują się jako 15-procentowy wzrost w porównaniu do obecnych cen.

Jakub Sudziński, przedstawiciel Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Olsztyna, sugeruje, aby od nowego roku cena za usunięcie pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony wynosiła 627 złotych. Dodatkowo, za każdy dzień przechowywania pojazdu na parkingu naliczana będzie opłata w wysokości 54 złotych. Sudziński proponuje również ustalenie opłaty za usunięcie hulajnogi elektrycznej lub innego urządzenia do transportu osobistego na poziomie 149 złotych, a koszt za dobę przechowywania wynosić miałby 29 złotych.

Na sesji rady miejskiej, za wprowadzeniem nowych stawek opowiedziało się 21 radnych. Usunięcie nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów na zlecenie straży miejskiej, policji czy innych służb biorących udział w akcji ratunkowej jest przeprowadzane przez prywatne firmy współpracujące z gminą. Regulamin dotyczy także pojazdów zaliczanych do wraków.

W ciągu obecnego roku, z ulic Olsztyna usunięto 188 samochodów osobowych zaparkowanych w niedozwolonych miejscach oraz 128 elektrycznych hulajnóg.