Nowy rozkład jazdy kolejowego dostarcza poprawek w połączeniach z regionu Warmii i Mazur

Od 10 grudnia tego roku, mieszkańcy Olsztyna i okolic mogą spodziewać się zmian w rozkładzie jazdy kolejowego. Głównie dotyczyć one będą oferty Polregio, które planuje wprowadzić nowe trasy do swojego repertuaru, zwłaszcza po zakończeniu remontów na istniejących liniach.

Wśród wprowadzanych nowości znajdą się kursy na trasie Olsztyn-Braniewo, dając mieszkańcom możliwość wygodnego dojazdu do Chorzeli. Jak informuje Anna Nowak, rzeczniczka prasowa olsztyńskiego Polregio, na linii Olsztyn-Braniewo uruchomione zostanie dziesięć połączeń, w tym trzy w relacji Braniewo-Chorzele. Z kolei na trasie Olsztyn-Chorzele zaplanowano osiem połączeń, również z trzema kursami z Braniewa do Chorzeli. Dzięki temu pasażerowie będą mieli możliwość korzystania z tranzytu przez Olsztyn, umożliwiającego na przykład dojazd z Olsztyna Zachodniego do Szczytna.

Co jednak ze zmianami w przypadku połączeń Intercity? Według dostępnych informacji, liczba kursów do i z Olsztyna nie ulegnie zmianie, a mieszkańcy nadal będą mogli korzystać z osiemnastu stałych tras całorocznych. Są to połączenia prowadzące do Warszawy, Białegostoku, Trójmiasta, Szczecina, Poznania oraz Wrocławia. Ponadto, już od 22 grudnia wrócą regularne połączenia do Zakopanego, które wcześniej zostały zawieszone z powodu modernizacji trasy Kraków-Zakopane. Teraz pasażerowie będą mieli możliwość bezpośredniego dojazdu do Zakopanego z Działdowa oraz Iławy, korzystając z pociągów TLK Karpaty i TLK Małopolska.

Niestety, wśród wprowadzanych nowości pojawiają się również pewne niedogodności. Mimo wzrostu pracy eksploatacyjnej, co jest niewątpliwym sukcesem, istnieje wciąż problem z ograniczoną liczbą kursów na terenie Warmii i Mazur. Uważa się także, że jedynie trasa Olsztyn-Iława jest realizowana w sposób zadowalający. Inny problem stanowią godziny kursów, które nie zawsze są dostosowane do potrzeb pasażerów. Jak donosi Przemysław Brych, znany jako „Konduktor Przemek”, czołowy konduktor kraju aktywny na portalu społecznościowym X, podróżowanie do pracy lub szkoły w godzinach szczytu może być utrudnione.

Szczegóły dotyczące nowego rozkładu jazdy można znaleźć na Portalu Pasażera Polskich Linii Kolejowych oraz na stronie internetowej Olsztyn.com.pl. Zostało nam tylko pytanie, czy wprowadzone zmiany spełnią oczekiwania mieszkańców i przekonają ich do częstszego korzystania z usług kolejowych?