26-latka oszukała 90 osób na portalach internetowych: Grozi jej do 8 lat więzienia

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, specjalizujący się w zwalczaniu przestępstw o charakterze gospodarczym, wyjaśnili szczegóły licznych oszustw dokonanych za pośrednictwem sieci internetowej. Osoba podejrzana o te działania to 26-letnia kobieta, która poprzez różne portale internetowe oferowała do sprzedaży różne produkty. Niestety dla naiwnych kupujących, zamówione towary nigdy nie docierały pod wskazany adres. Działając w ten sposób, kobieta wprowadziła w błąd aż 90 osób z różnych regionów Polski. Podejrzana usłyszała już zarzuty i czeka ją wyrok do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawę przeanalizuje Sąd Rejonowy w Olsztynie, do którego trafił akt oskarżenia.

Podczas skrupulatnej i intensywnej pracy śledczej, policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą z olsztyńskiej komendy dotarli do 26-latki, podejrzanej o serię oszustw dokonanych za pośrednictwem internetu. Nielegalne praktyki miały miejsce od września 2019 do października 2021 roku. Przy każdym przypadku, młoda kobieta działała w bardzo podobny sposób. Zamieszczała na różnorodnych portalach aukcyjnych oraz społecznościowych ogłoszenia dotyczące sprzedaży produktów takich jak kosmetyki, akcesoria do makijażu, ubrania, telefony czy wózki dziecięce. Zdarzało się, że ten sam produkt oferowała wielu osobom za atrakcyjnie niską cenę. Następnie, korzystając z komunikatorów społecznościowych i omijając oficjalne kanały komunikacyjne portali sprzedażowych, ustalała warunki finansowe transakcji. Często podszywała się pod innych ludzi, aby nie wzbudzać podejrzeń. W niektórych przypadkach prosiła swoje ofiary o wpłatę niewielkiej kwoty na koszty wysyłki paczki za pobraniem. Gdy pieniądze wpływały na wskazane przez nią konto, kontakt z nią przerywał się, a oszuściwe transakcje kończyły się bez dostarczenia towaru.

Okazało się, że w wyniku tych oszustw pokrzywdzone zostało co najmniej 90 osób na terenie całego kraju. Łącznie straty finansowe wynoszą prawie 21 tysięcy złotych. Funkcjonariusze policyjni, analizując wszystkie zebrane dowody, zdołali namierzyć mieszkankę Olsztyna, podejrzewaną o udział w przestępstwach. Wyniki śledztwa pokazały, że 26-latka już wcześniej została skazana na karę pozbawienia wolności za podobne czyny.

Podejrzana kobieta usłyszała aż 95 zarzutów związanych z oszustwem. Według obowiązującego prawa, za takie przestępstwo grozi kara do 8 lat więzienia.