Przedświąteczna akcja olsztyńskiej policji: zbierz odblask z choinki i zwiększ swoje bezpieczeństwo na drodze

Olsztyńska Komenda Miejska Policji włączyła się w akcję, mającą miejsce w wielu jednostkach na całym kraju, zachęcającą do korzystania z elementów odblaskowych. W ramach tej inicjatywy mieszkańcom Olsztyna oferuje się możliwość pobrania odblasku z choinki, która znajduje się w siedzibie komendy. Celem jest podkreślenie znaczenia widoczności dla bezpieczeństwa na drodze – by skorzystać z oferty, wystarczy natychmiast przypiąć odblask do ubrania lub przekazać go osobie, której chce się podarować ten nieoceniony prezent.

19 grudnia 2023 roku, popołudniem przed budynkiem Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie pojawiła się choinka ozdobiona w kolorowe odblaski. Dekoracje zostały przygotowane przez funkcjonariuszy oraz pracowników komendy, którzy teraz gorąco zachęcają do nabycia tych „ozdób” i wykorzystania ich do podkreślenia własnej widoczności na drodze.

Kierując się ideą wzajemnego obdarowywania, olsztyńska policja zachęca do zadbania o swoje bezpieczeństwo. Nawet podczas wieczornego spaceru warto postawić na widoczność – jeden odblask czy światełko może zdecydowanie zwiększyć widoczność pieszego, aż do 150 metrów. W ten sposób piesi dają więcej czasu kierowcom na reakcję, co ma szczególne znaczenie w zimowych warunkach. Celem jest nie tylko ozdoba, ale przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa – zapomniany w szufladzie odblask nie spełni swojej funkcji.

W 2023 roku od stycznia do połowy grudnia na terenie Olsztyna i powiatu olsztyńskiego miało miejsce 36 wypadków z udziałem pieszych. Prawo wyraźnie zobowiązuje do korzystania z elementów odblaskowych po zmroku poza terenem zabudowanym, chyba że pieszy porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla ruchu pieszego lub po chodniku.

Przygotowania do świąt to czas, kiedy obdarowujemy bliskie nam osoby. Policja przypomina jednak, że najważniejszym darem, jaki możemy sobie podarować jest nasze życie i zdrowie. Możemy je chronić między innymi poprzez noszenie odblasków, które znacznie zwiększają naszą widoczność na drodze.