41-letni mężczyzna oskarżony o serię przestępstw majątkowych i łamanie sądowego zakazu

Zaowocowało staranne śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Olsztynku. Efektem ich zaangażowania była skierowanie do sądu w Olsztynie aktu oskarżenia przeciwko 41-latkowi z powiatu olsztyńskiego. Mężczyzna musi odpowiedzieć na aż 23 zarzuty, które obejmują kradzieże, włamania, nieprzestrzeganie zakazów sądowych dotyczących kierowania pojazdami mechanicznymi oraz dewastację mienia. Przed sądem będzie zmuszony odpowiedzieć za swoje czyny.

Przez cały okres od końca 2022 roku aż do czerwca 2023, na terenie gminy Olsztynek miała miejsce fala przestępstw przeciwko mieniu. Policjanci z Komisariatu w Olsztynku podjęli intensywne działania zmierzające do wykrycia sprawcy. Po zebraniu obszernego materiału dowodowego oraz przeprowadzeniu wielu przesłuchań, udało się zatrzymać podejrzewanego o te czyny mężczyznę. Był nim 41-letni obywatel powiatu olsztyńskiego. Został on postawiony w stan oskarżenia o 16 kradzieży, 3 włamania, zniszczenie mienia, a także trzykrotne łamanie zakazu sądowego na prowadzenie pojazdów mechanicznych. Jego łupem padły rozmaite przedmioty – od sprzętów elektronicznych, przez meble i odzież, po artykuły budowlane. Ofiarami były zarówno osoby prywatne, jak i firmy oraz zarządcy dróg i torowisk, których stracili m.in. bariery ochronne, włazy żeliwne, znaki drogowe, linie stalowe, poręcze, pręty zbrojeniowe, kable i przewody.

Podczas postępowania śledczego wyszło na jaw, że mężczyzna mimo obowiązującego go zakazu, trzykrotnie prowadził samochód. Ponadto uszkodził mienie publiczne, w tym kabel elektryczny i przewód do pompy. Całkowita wartość strat spowodowanych przez jego działalność przekracza 300 tysięcy złotych. Policjanci odzyskali część skradzionych przedmiotów o wartości ponad 130 tysięcy złotych, które zostały znalezione w jego domu.

41-latek stanie teraz przed sądem odpowiadając na łącznie 23 zarzuty. W międzyczasie jest objęty policyjnym dozorem. Kodeks karny za przestępstwo kradzieży, zniszczenie mienia oraz nieprzestrzeganie orzeczonych środków karnych przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności, natomiast za kradzież z włamaniem do 10 lat.