Zlikwidowano nielegalną produkcję i dystrybucję mefedronu w województwach warmińsko-mazurskim i dolnośląskim

Agenci z Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) oraz Centrum Badania Zjawisk Człowieka (CBZC) z siedzibą we Wrocławiu, przy wsparciu Szwedzkiej Służby Celnej, dokonali rozbiórki nielegalnej fabryki mefedronu oraz sieci dystrybucyjnej działających na terenach województw warmińsko-mazurskiego i dolnośląskiego. Dzięki skoordynowanej współpracy między agencjami, udało się aresztować 3 osoby i zdezaktywować cały proces produkcyjny tego narkotyku. Dodatkowo, udało się przejąć niemal 80 kg mefedronu o łącznej wartości rynkowej wynoszącej około pół miliona złotych. Przebieg całej sprawy jest nadzorowany przez dolnośląską jednostkę PZ Prokuratury Krajowej.

Policjanci CBZC i CBŚP, specjalizujący się w zwalczaniu zorganizowanej przestępczości narkotykowej, korzystając z informacji uzyskanych od Szwedzkiej Służby Celnej, dowiedzieli się o potencjalnej lokalizacji nielegalnej fabryki produkującej syntetyczne narkotyki na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W wyniku wspólnej akcji służb, udało się aresztować osoby powiązane z tym nielegalnym procederem, zamknąć fabrykę mefedronu wraz z przyległym magazynem oraz linią technologiczną, a także zlikwidować skład surowców używanych do produkcji narkotyków.

Podczas przeszukania budynku, funkcjonariusze znaleźli pełną linię produkcyjną wykorzystywaną do wytwarzania narkotyków, w tym zaawansowane maszyny oraz surowce konieczne do ich produkcji. W nielegalnej fabryce, gdzie wytwarzano mefedron, aresztowano 2 osoby. W trakcie operacji zabezpieczono blisko 80 kg narkotyku o szacunkowej wartości rynkowej wynoszącej około pół miliona złotych. Krótko po tej akcji, policjanci aresztowali też osobę najprawdopodobniej odpowiadającą za dystrybucję wyprodukowanego narkotyku. Łącznie, podczas całej operacji agenci zatrzymali 3 osoby w wieku od 23 do 47 lat.

Pierwsze wstępne ustalenia wskazują, że nielegalna działalność mogła rozpocząć się już w 2023 roku, a narkotyki były dystrybuowane za pośrednictwem internetu na terenie Polski oraz innych krajów Unii Europejskiej, w tym między innymi Szwecji. Śledczy w tej chwili dokładnie analizują wszystkie okoliczności związane ze sprawą oraz rolę poszczególnych osób w tym procederze. Zatrzymani zostali przewiezieni do Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, gdzie usłyszeli zarzuty związane z produkcją i dystrybucją środków odurzających oraz praniem pieniędzy pochodzących z nielegalnej działalności. Na wniosek prokuratora, sąd tymczasowo aresztował dwie osoby.